reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie dochodów zag. > Jak rozliczyć dochody uzyskane z pracy w Anglii?

Jak rozliczyć dochody uzyskane z pracy w Anglii?

Podatnik w 2014 roku 5 miesięcy przepracował w Polsce a następnie 7 miesięcy w Anglii. Rozliczył się w Anglii i odzyskał część zapłaconego tam podatku. Czy musi on rozliczać się w Polsce z dochodu osiągniętego w Anglii, czy tylko z dochodu uzyskanego w Polsce? Na jakiej deklaracji  dokonać rozliczenia?

W celu zastosowania prawidłowych zasad rozliczenia się podatnika w polskim urzędzie skarbowym konieczne jest ustalenie, czy przez cały rok 2014 podatnik był polskim rezydentem podatkowym, czy też z chwilą wyjazdu do Wielkiej Brytanii rezydencja podatkowa uległa zmianie z polskiej na brytyjską.


Rezydencja podatkowa


Jak wynika regulacji zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (są polskimi rezydentami podatkowymi), podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (jest to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy).

Rozliczenie nierezydenta z dochodów uzyskanych za granicą

Zgodnie z ustawą o PIT za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

- posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

- przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania (są tzw. nierezydentami podatkowymi), podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).


Formularze PIT 2014. Jaki formularz wybrać do rozliczenia rocznego PIT?


Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


W konsekwencji, jeżeli pomimo podjęcia pracy na terenie Wielkiej Brytanii, podatnik przez cały rok podatkowy był polskim rezydentem podatkowym, wówczas jest zobowiązany do rozliczenia się ze wszystkich swoich dochodów (polskich i brytyjskich) na deklaracji PIT-36 wraz z załącznikiem PIT-ZG. Zakładając, że w Wielkiej Brytanii podatnik był zatrudniony na umowę o pracę, dochody z Wielkiej Brytanii będą na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zwolnione w Polsce z podatku, jednakże będą brane pod uwagę do wyliczenia stopy procentowej dla opodatkowania dochodów z Polski. Dochody z Wielkiej Brytanii należy wykazać w poz. 8 załącznika PIT-ZG oraz w poz. 174 deklaracji PIT-36.

Komplet Podatki 2015


Zapraszamy na forum o podatku PIT


Ważne!

Metoda unikania podwójnego opodatkowania, która ma zastosowanie w przypadku osiągania dochodów ze stosunku pracy w Anglii, to metoda wyłączenia z progresją. Zastosowanie tej metody oznacza, że w Polsce zwalnia się z opodatkowania dochód osiągnięty w Anglii, jednak ma on wpływ na ustalenie stawki podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce.

Natomiast jeśli z momentem wyjazdu do Wielkiej Brytanii podatnik zmienił swoją rezydencję podatkową (nastąpiło przeniesienie centrum interesów osobistych lub gospodarczych z Polski do Wielkiej Brytanii), wówczas w Polsce podatnik  powinien się rozliczyć jedynie z dochodów uzyskanych w Polsce, zaś dochody brytyjskie nie będą w deklaracji uwzględniane. W takim przypadku podatnik jest zobowiązany do rozliczenia się na PIT-37.

reklama

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama