reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie dochodów zag. > Rozliczenie nierezydenta z dochodów uzyskanych za granicą

Rozliczenie nierezydenta z dochodów uzyskanych za granicą

W ubiegłym roku pracowałam w Anglii przez cały rok i tam zostałam uznana za rezydenta podatkowego i rozliczyłam się z całego dochodu za rok 2013. Dodatkowo w Polsce dostałam PIT 8-C z przychodem z innego źródła od poprzedniego pracodawcy. Dochód ten również uwzględniłam w zeznaniu w Anglii. Dodam, że w Polsce nie zmieniałam adresu zamieszkania, nie mam rodziny (poza rodzicami) i jestem nadal zameldowana. Czy w związku z tym muszę rozliczyć podatek w Polsce od kwoty z PIT 8-C? Na jakiej deklaracji? Czy powinnam podać adres zamieszkania za granicą?

Polecamy: Komplet Podatki 2015

Udzielając odpowiedzi na Pani pytanie założono, że informacja PIT-8C wystawiona przez płatnika jest prawidłowa (na podstawie informacji zawartych w pytaniu nie jest możliwe przesądzenie prawidłowości wykazania otrzymanego świadczenia w informacji PIT-8C) oraz, zakładając zgodnie z treścią pytania, iż nie jest Pani polskim rezydentem podatkowym.


Miejsce zamieszkania


Osoby, które nie mają miejsca zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce (tzw. nierezydenci), mają ograniczony obowiązek podatkowy, oznacza to że mają obowiązek rozliczania się w Polsce tylko i wyłącznie z dochodów uzyskanych na terytorium Polski.

W myśl przepisów osoba, której miejsce zamieszkania uznawane jest na terytorium Polski uważa się osobę fizyczną posiadająca centrum interesów osobistych w Polsce. Należy przez to rozumieć miejsce, w którym rozliczająca się osoba posiada powiązania rodzinne, czyli tam gdzie znajduje się jej najbliższa rodzina w danym państwie. Jest to jedna z przesłanek stanowiących trzy odrębne warunki, co za tym idzie nie ma konieczności aby były spełnione łącznie. Wśród pozostałych warunków ustawa wymienia zastrzeżenie, zgodnie z którym aby zostać uznanym za rezydenta trzeba przebywać na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez okres dłuższy niż 183 dni w roku albo posiadać centrum interesów gospodarczych (np. miejsce wykonywania pracy).


Formularze PIT 2014. Jaki formularz wybrać do rozliczenia rocznego PIT?


Certyfikat rezydencji podatkowej


W pytaniu zawarła Pani informację o uzyskaniu certyfikatu rezydencji podatkowej. Dokument ten stanowi, iż otrzymujący go podatnik jest rezydentem podatkowym określonego kraju. Oznacza to, że uzyskane w danym roku podatkowym przez Panią dochody (z każdego źródła) podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym w kraju wystawiającym taki certyfikat. Zatem poprawnie dokonała Pani rozliczenia w całego dochodu za rok 2013 w Wielkiej Brytanii.


Zasada unikania podwójnego opodatkowania


Zgodnie z generalną zasadą, zawartą w dwustronnych umowach w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, osoba otrzymująca wynagrodzenie z tytułu pracy najemnej wykonywanej w miejscu zamieszkania w jednym z umawiających się państw podlega opodatkowaniu uzyskanych przychodów wyłącznie w tym państwie, z zastrzeżeniem że praca wykonywana jest zarówno w drugim państwie. W takiej sytuacji dochód może być opodatkowany w państwie, w którym wykonywano pracę oraz w państwie miejsca zamieszkania. Od powyższej zasady ustawodawca przewidział jednak wyjątek. Osoba otrzymująca wynagrodzenie za pracę najemną w drugim państwie rozlicza swój podatek od przychodu jedynie w państwie zamieszkania pod warunkiem równoczesnego spełnienia trzech następujących przesłanek:

reklama

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama