reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie dochodów zag. > Rozliczenie nierezydenta z dochodów uzyskanych za granicą

Rozliczenie nierezydenta z dochodów uzyskanych za granicą

W ubiegłym roku pracowałam w Anglii przez cały rok i tam zostałam uznana za rezydenta podatkowego i rozliczyłam się z całego dochodu za rok 2013. Dodatkowo w Polsce dostałam PIT 8-C z przychodem z innego źródła od poprzedniego pracodawcy. Dochód ten również uwzględniłam w zeznaniu w Anglii. Dodam, że w Polsce nie zmieniałam adresu zamieszkania, nie mam rodziny (poza rodzicami) i jestem nadal zameldowana. Czy w związku z tym muszę rozliczyć podatek w Polsce od kwoty z PIT 8-C? Na jakiej deklaracji? Czy powinnam podać adres zamieszkania za granicą?

-  odbiorca wynagrodzenia nie może przebywać w drugim państwie dłużej niż przez 183 dni w roku kalendarzowym lub licząc od dnia przybycia do tego państwa w ciągu kolejnych 12 miesięcy,

- wynagrodzenie ponoszone jest w imieniu bądź też bezpośrednio przez pracodawcę nie posiadającego miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim państwie, a także

- wynagrodzenie nie jest ponoszone przez stałą placówkę lub zakład posiadany przez pracodawcę w drugim państwie.

Zatem bezpośrednio w myśl umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a Wielką Brytanią opodatkowanie uzyskanego dochodu przewidziane jest tylko w Państwie zamieszkania osoby go uzyskującej. Natomiast przychody wykazane w części D informacji PIT-8C, otrzymanej przez Panią od pracodawcy z Polski, stanowią przychody z innych źródeł, które są określone w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od tych przychodów płatnik nie jest zobowiązany do pobrania zaliczki na podatek dochodowy.


Jak rozliczyć emeryturę zagraniczną


W związku z powyższym, nie dotyczy Pani obowiązek dodatkowego rozliczania się w Polsce z przychodu z innych źródeł wykazanego w informacji PIT-8C.


Aktualizacja adresu zamieszkania


Należy ponadto zaznaczyć, iż w celu uregulowania sytuacji rocznego rozliczenia, podatnicy którzy nie składają w Polsce zeznania podatkowego za dany rok lub innego dokumentu związanego z obowiązkiem podatkowym, mogą dokonać aktualizacji adresu miejsca zamieszkania przez złożenie formularza ZAP-3.


Autor: Oliwia Jafra


Zapraszamy na forum o podatku PIT

reklama

Źródło:

INFOR
INFORLEX Sprawozdawczość Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Graboś

Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama