reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie dochodów zag. > Jak rozliczyć emeryturę zagraniczną

Jak rozliczyć emeryturę zagraniczną

Podatnik uzyskuje emeryturę zagraniczną bez pośrednictwa płatnika. Z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika, że emerytura ta opodatkowana jest w kraju zamieszkania podatnika, czyli w Polsce. W jak i sposób rozliczyć taki dochód?

Część emerytur i rent zagranicznych przekazywanych jest osobom zamieszkałym w Polsce bez pośrednictwa płatnika np. na konto za granicą. Podatnik ma wówczas obowiązek opodatkować się sam – jeśli z umowy wynika, że emerytura jest opodatkowana według miejsca zamieszkania lub gdy nie ma umowy.

Osoby otrzymujące w ten sposób emerytur ę, obowiązane są wpłacać w ciągu roku bez wezwania – zaliczki na podatek dochodowy stosując najniższą stawkę skali podatkowej (w wysokości 18% bez kwoty wolnej). Podatnik może zastosować wyższą stawkę. Zaliczki odprowadza do 20 dnia następnego miesiąca, a za grudzień w terminie złożenia zeznania podatkowego. Podatnik rozliczając się w PIT-36 wykaże uzyskane za granic ą dochody, a kwot ę zapłaconego podatku w części D zeznania rubryce zapłacona zaliczka.


Formularze PIT 2014. Jaki formularz wybrać do rozliczenia rocznego PIT?


Rozliczenie zależy od rodzaju umowy


Forma rozliczenia podatkowego emerytury zagranicznej generalnie zależy od rodzaju umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W przypadku gdy w umowie międzynarodowej obowiązuje metoda wyłączenia z progresją, podatnik, który oprócz emerytury zagranicznej zwolnionej z opodatkowania w naszym kraju nie uzyskał innych dochodów opodatkowanych według skali, nie musi składać zeznania rocznego. Jeśli emeryt osiągnął dochód krajowy, to powinien zwolnioną emeryturę wykazać w zeznaniu składanym w naszym kraju celem ustalenia stawki procentowej podatku, jaki zostanie pobrany od jego dochodów. Takie reguły dotyczą np. podatników pobierających świadczenia z publicznego systemu ubezpieczeń społecznych Finlandii.


Jak rozliczyć dochody uzyskane z pracy w Anglii?


Natomiast gdy w umowie zastosowanie ma metoda odliczenia proporcjonalnego, wówczas zeznanie roczne należy złożyć bez względu na to, czy emeryt uzyskał w naszym kraju dochody opodatkowane według skali, czy też nie. Ma wtedy obowiązek wykazać w zeznaniu rocznym zarówno kwotę zagranicznej emerytury, jak też sumę zapłaconego w drugim kraju podatku.

W takiej sytuacji składa druk PIT-36 i załącznik PIT-ZG, przy czym ten ostatni – odrębnie dla każdego państwa i każdego podatnika (co ma znaczenie np. przy wspólnym rozliczeniu małżonków). Jeśli zagraniczne świadczenie zgodnie z umową podlega daninie w Polsce, to podatnik powinien je odpowiednio wykazać na druku PIT-36. Nie składa w takiej sytuacji załącznika PIT-ZG.


Formularz PIT-36 do rozliczeń za 2014 r.


Podstawa prawna:
- ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.)


Zapraszamy na forum o podatku PIT

reklama

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Ekspresowe finansowanie należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama