reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Rozliczenie dochodów zag. > Jak rozliczyć emeryturę zagraniczną

Jak rozliczyć emeryturę zagraniczną

Podatnik uzyskuje emeryturę zagraniczną bez pośrednictwa płatnika. Z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika, że emerytura ta opodatkowana jest w kraju zamieszkania podatnika, czyli w Polsce. W jak i sposób rozliczyć taki dochód?

Część emerytur i rent zagranicznych przekazywanych jest osobom zamieszkałym w Polsce bez pośrednictwa płatnika np. na konto za granicą. Podatnik ma wówczas obowiązek opodatkować się sam – jeśli z umowy wynika, że emerytura jest opodatkowana według miejsca zamieszkania lub gdy nie ma umowy.

Osoby otrzymujące w ten sposób emerytur ę, obowiązane są wpłacać w ciągu roku bez wezwania – zaliczki na podatek dochodowy stosując najniższą stawkę skali podatkowej (w wysokości 18% bez kwoty wolnej). Podatnik może zastosować wyższą stawkę. Zaliczki odprowadza do 20 dnia następnego miesiąca, a za grudzień w terminie złożenia zeznania podatkowego. Podatnik rozliczając się w PIT-36 wykaże uzyskane za granic ą dochody, a kwot ę zapłaconego podatku w części D zeznania rubryce zapłacona zaliczka.


Formularze PIT 2014. Jaki formularz wybrać do rozliczenia rocznego PIT?


Rozliczenie zależy od rodzaju umowy


Forma rozliczenia podatkowego emerytury zagranicznej generalnie zależy od rodzaju umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W przypadku gdy w umowie międzynarodowej obowiązuje metoda wyłączenia z progresją, podatnik, który oprócz emerytury zagranicznej zwolnionej z opodatkowania w naszym kraju nie uzyskał innych dochodów opodatkowanych według skali, nie musi składać zeznania rocznego. Jeśli emeryt osiągnął dochód krajowy, to powinien zwolnioną emeryturę wykazać w zeznaniu składanym w naszym kraju celem ustalenia stawki procentowej podatku, jaki zostanie pobrany od jego dochodów. Takie reguły dotyczą np. podatników pobierających świadczenia z publicznego systemu ubezpieczeń społecznych Finlandii.


Jak rozliczyć dochody uzyskane z pracy w Anglii?


Natomiast gdy w umowie zastosowanie ma metoda odliczenia proporcjonalnego, wówczas zeznanie roczne należy złożyć bez względu na to, czy emeryt uzyskał w naszym kraju dochody opodatkowane według skali, czy też nie. Ma wtedy obowiązek wykazać w zeznaniu rocznym zarówno kwotę zagranicznej emerytury, jak też sumę zapłaconego w drugim kraju podatku.

W takiej sytuacji składa druk PIT-36 i załącznik PIT-ZG, przy czym ten ostatni – odrębnie dla każdego państwa i każdego podatnika (co ma znaczenie np. przy wspólnym rozliczeniu małżonków). Jeśli zagraniczne świadczenie zgodnie z umową podlega daninie w Polsce, to podatnik powinien je odpowiednio wykazać na druku PIT-36. Nie składa w takiej sytuacji załącznika PIT-ZG.


Formularz PIT-36 do rozliczeń za 2014 r.


Podstawa prawna:
- ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.)


Zapraszamy na forum o podatku PIT

reklama

Źródło:

INFOR
Webinarium Nowe zasady VAT wykazywania faktur korygujących 2021149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Minka .pl

oferuje ekologiczne tapety ścienne drukowane w technologii lateksowej HP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama