reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Osoby samotnie wychowujące > Wspólne rozliczenie z dzieckiem 2016 - pytania i odpowiedzi

Wspólne rozliczenie z dzieckiem 2016 - pytania i odpowiedzi

Zasady złożenia rocznego zeznania podatkowego PIT wspólnie z samotnie wychowywanym dzieckiem budzi szereg wątpliwości. Przedstawiamy najczęstsze z nich z wyjaśnieniami ekspertów Ministerstwa Finansów.

Ważne jest faktyczne wychowywanie dziecka

Pytanie podatnika:

Czy matka faktycznie samotnie wychowująca dziecko może skorzystać z ulgi jeżeli wychowuje jedno małoletnie dziecko samotnie od maja 2015 roku (ojciec wyprowadził się), uzyskała rozwód we wrześniu 2015 roku, a w okresie od maja do września ojciec nie łożył na utrzymanie dziecka. Od września 2015 r. ojciec płaci zasądzone alimenty. A matka uzyskała dochód przekraczający kwotę 56.000 zł i nie przekraczający 112.000 zł.

Odpowiedź MF:

Aby skorzystać z możliwości preferencyjnego rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dzieci, należy spełnić warunki zarówno dotyczące statusu cywilnego (np. być osobą rozwiedzioną), jak również faktycznie samotnie wychowywać dziecko, tj. bez udziału innych osób.

Przepisy podatkowe nie wskazują, że osobą samotnie wychowującą dziecko należy być cały rok podatkowy. W związku z tym z preferencyjnego opodatkowania rodzica samotnie wychowującego dziecko może korzystać rodzic, który chociażby jeden dzień w roku podatkowym posiadał status osoby samotnie wychowującej dziecko (czyli np. w trakcie roku podatkowego został wobec tej osoby orzeczony rozwód). Przepisy nie uzależniają też możliwości preferencyjnego rozliczenia od wysokości uzyskanych przez podatnika w roku podatkowym dochodów.

Zatem zakładając, że spełnione są pozostałe ustawowe warunki, można składając zeznanie za 2015 r. rozliczyć się preferencyjnie jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Wspólne rozliczenie z dzieckiem 2015 / 2016

W sytuacji wychowywania małoletniego dziecka, podatnik uzyskujący dochody opodatkowane według skali podatkowej, ma prawo odliczyć od podatku w zeznaniu rocznym ulgę z tytułu wychowywania dzieci. Ulga wynosi 92,67 zł miesięcznie (1112,04 zł za cały rok).

W przypadku posiadania jednego dziecka, możliwość odliczenia ulgi prorodzinnej uzależniona jest od wysokości osiąganych przez podatnika dochodów. Jeżeli podatnik jest osobą samotnie wychowującą dziecko - kwota jego łącznych dochodów (przychodów pomniejszonych o koszty uzyskania przychodów i o kwotę zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne) nie może przekroczyć limitu 112.000 zł.

Zatem przyjmując, że podatnik spełnia pozostałe ustawowe warunki, może w zeznaniu rocznym odliczyć od podatku ulgę na małoletnie dziecko.

Działalność gospodarcza a wspólne rozliczenie z dzieckiem

Pytanie podatnika:

Czy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych mogę rozliczać się jako samotny rodzic?

Odpowiedź MF:

Z preferencyjnego rozliczenia, przewidzianego dla osoby samotnie wychowującej dzieci, może skorzystać podatnik, który osiągnał dochody, podlegające opodatkowaniu  wg skali podatkowej, zgodnie z art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Istotne jest również, by w stosunku do podatnika oraz do dziecka nie miały zastosowania przepisy o podatku liniowym, zryczałtowanym (z wyjątkiem przychodów z najmu/dzierżawy) lub tonażowym.

Konkubinat, a wspólne rozliczenie z dzieckiem

Pytanie podatnika:

Od połowy ubiegłego roku żyję w konkubinacie. Do tej pory byłam samotną matką i miałam na utrzymaniu małoletnie dziecko, które nie jest dzieckiem konkubenta. Jestem rozwiedziona, mam zasądzone alimenty a miejscem pobytu dziecka jest moje miejsce zamieszkania. Do tej pory rozliczałam ulgę na dziecko korzystając z opcji samotnego wychowywania. Pod koniec roku urodziło nam się dziecko więc zastanawiam się czy to pierwsze nadal mogę rozliczyć uwzględniając opcję samotnego wychowywania?

Odpowiedź MF:

Dla skorzystania z preferencji przewidzianej dla osób samotnie wychowujących dzieci należy spełnić warunki zarówno dotyczące statusu cywilnego, np. być osobą rozwiedzioną, jak również faktycznie samotnie wychowywać dziecko.

Przepisy podatkowe nie wskazują, że osobą samotnie wychowującą dziecko należy być cały rok podatkowy. W związku z tym z preferencyjnego opodatkowania rodzica samotnie wychowującego dziecko może korzystać rodzic, który chociażby jeden dzień w roku podatkowym posiadał status osoby samotnie wychowującej dziecko.

Zakładając, że spełnione są pozostałe ustawowe warunki, można składając zeznanie za 2015 r. rozliczyć się preferencyjnie jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama