reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Osoby samotnie wychowujące > Rozliczenie PIT osób samotnie wychowujących dzieci

Rozliczenie PIT osób samotnie wychowujących dzieci

Preferencyjny sposób opodatkowania przysługuje osobom samotnie wychowujących dzieci. W przypadku rozliczenia rocznego PIT osób samotnie wychowujących dzieci preferencja polega na określeniu podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy uzyskanych dochodów.

Preferencyjne opodatkowanie ma szczególnie znaczenie w przypadku, gdy dochody osoby samotnie wychowującej dziecko przekraczają określony w ustawie próg podatkowy. Należy przypomnieć, że od dochodów poniżej 85.528 zł stawka podatku wynosi 18%, natomiast powyżej tej kwoty - 32%. W przypadku, gdy dochody podatnika przekraczają wskazany próg podatkowy, rozliczenie polegające na określeniu podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy uzyskanych dochodów może skutkować opodatkowaniem dochodu w większej części niższą stawką podatkową, czy też opodatkowanie dochodów tylko stawką 18%.


Zobacz wskaźnik: Skala podatkowa


Preferencyjne opodatkowanie jest możliwe w przypadku, gdy osoba samotnie wychowująca dziecko lub jej dziecko nie podlegają opodatkowaniu przy wykorzystaniu tzw. „stawki liniowej” (na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), zryczałtowanym podatkiem dochodowym (z wyłączeniem przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej) lub podatkiem tonażowym.


Uwaga!

Preferencyjny sposób opodatkowania jest możliwy wyłącznie w przypadku terminowego złożenia zeznania podatkowego – do 30 kwietnia roku następnego!


Z opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca dziecko może skorzystać rodzic lub opiekun prawny dziecka, będący panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.


Formularze PIT 2014. Jaki formularz wybrać do rozliczenia rocznego PIT?


Uwaga!

Wskazany sposób opodatkowania może zastosować wyłącznie osoba faktycznie samotnie wychowująca dziecko. Skorzystanie z preferencji jest również możliwe tylko w przypadku jednego rodzica lub opiekuna prawnego danego dziecka.


Preferencyjne opodatkowanie może zostać zastosowane w przypadku osób wychowujących dzieci małoletnie, uczące się – do 25 roku życia, bądź bez względu na wiek w przypadku dzieci otrzymujących zasiłek pielęgnacyjny bądź rentę socjalną.

Uwaga!

W przypadku dzieci do 25 roku życia warunkiem rozliczenia jako rodzic samotnie wychowujący dzieci jest nauka w szkole, w tym za granicą oraz uzyskanie przez to dziecko dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w kwocie 3.089 zł. Do dochodów tych nie wlicza się renty rodzinnej.

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

topFX.pl

Portal. Platforma walutowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama