reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Osoby samotnie wychowujące

Kiedy przysługuje ulga dla rodziców samotnie wychowujących dzieci?

Aktualizacja: 18.04.2018

Urząd skarbowy w swojej interpelacji stwierdził, że samotnie wychowujący rodzic to osoba , która nie korzysta z pomocy drugiego rodzica. W przypadku kiedy dziecko utrzymuje kontakt z drugim rodzicem – ulga z tytułu samotnie wychowującego nie przysługuje. Jej celem jest bowiem wspieranie rodzin niepełnych, w których rodzic lub opiekun dziecka sprawuje nad nim ciągłą opiekę, samotnie. »

Czy osoby w związkach partnerskich mogą rozliczyć PIT jako samotnie wychowujące

Aktualizacja: 08.01.2018

Rodzice, którzy pozostają w związkach nieformalnych (partnerskich) i wspólnie wychowują dzieci, nie spełniają warunku samotnego wychowywania dziecka i w związku z tym żadnemu z rodziców nie przysługuje uprawnienie do preferencyjnego opodatkowania swoich dochodów w zeznaniu PIT. »

Wspólne rozliczenie z dzieckiem 2016 - pytania i odpowiedzi

Aktualizacja: 08.04.2016

Zasady złożenia rocznego zeznania podatkowego PIT wspólnie z samotnie wychowywanym dzieckiem budzi szereg wątpliwości. Przedstawiamy najczęstsze z nich z wyjaśnieniami ekspertów Ministerstwa Finansów. »

Wspólne rozliczenie z dzieckiem 2015 / 2016

Aktualizacja: 05.04.2016

Wspólne rozliczenie podatku dochodowego z samotnie wychowywanym dzieckiem, to często wykorzystywana preferencja podatkowa w PIT. Nie inaczej jest w rozliczeniu za 2015 rok. W 2016 roku samotni rodzice mają czas na rozliczenie do 2 maja (bo 30 kwietnia wypada w tym roku w sobotę). »

Rozliczenie PIT osoby samotnie wychowującej dziecko a dochody dziecka

Aktualizacja: 11.03.2016

Czy podatnik może rozliczyć się z synem jako osoba samotnie wychowująca w przypadku gdy syn w roku podatkowym, którego dotyczy rozliczenie PIT, po uzyskaniu pełnoletności, uzyskał dochód w kwocie przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej? »

Jak osoby samotnie wychowujące dzieci mogą skorzystać z ulgi w PIT

Aktualizacja: 19.12.2014

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą dokonać rozliczenia rocznego PIT wspólnie z dzieckiem nawet jeżeli nie uzyskiwało ono żadnych dochodów. Z tego rozwiązania nie skorzystają jednak przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym lub formami zryczałtowanymi. »

Problem z definicją osoby samotnie wychowującej dziecko

Aktualizacja: 19.12.2014

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą skorzystać z preferencyjnego rozliczenia dochodów w rocznym PIT. W dalszym ciągu jednak dużo wątpliwości budzi prawidłowe rozumienie samej definicji osoby samotnie wychowującej dziecko. Rozwikłaniu tych niejasności nie sprzyja zróżnicowane orzecznictwo sądów administracyjnych w tej kwestii. »

Rozliczenie PIT osób samotnie wychowujących dzieci

Aktualizacja: 19.12.2014

Preferencyjny sposób opodatkowania przysługuje osobom samotnie wychowujących dzieci. W przypadku rozliczenia rocznego PIT osób samotnie wychowujących dzieci preferencja polega na określeniu podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy uzyskanych dochodów. »

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama