reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Opodatkowanie dochodów > Rozliczenie PIT przychodów (dochodów) z kapitałów pieniężnych

Rozliczenie PIT przychodów (dochodów) z kapitałów pieniężnych

Obowiązek podatkowy dotyczący dochodu od osób fizycznych (PIT) należy uiścić w przypadku uzyskania przychodów z kapitałów pieniężnych. Jakie rodzaje przychodów podlegają rozliczeniu w ramach przychodów (dochodów) z kapitałów pieniężnych?

 

Do przychodów z kapitałów pieniężnych zaliczamy przychody z:

- odsetek od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą,

- odsetek i dyskonta od papierów wartościowych, w tym obligacji,

- tytułu udziału w funduszach kapitałowych,

- dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną,

- tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej (S.K.A.) mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

- tytułu udziału w zyskach spółki nie mającej osobowości prawnej mającej siedzibę lub zarząd w innym państwie, gdy jest w tym państwie traktowana jak osoba prawna i spółka podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania

— które opodatkowane są zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%. W przypadku uzyskania tych przychodów (dochodów) na terytorium Polski podatek pobierany jest przez płatnika.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

Do przychodów z kapitałów pieniężnych zaliczane są również dochody z:

- odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną,

- odpłatnego zbycia papierów wartościowych (w tym akcji S.K.A.) i pochodnych instrumentów finansowych, Opodatkowanie przychodów (dochodów) z kapitałów pieniężnych (stan prawny na 1 stycznia 2014 r.)

- odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków przez komplementariusza S.K.A. mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

- realizacji praw z pochodnych instrumentów finansowych

— które podatnik musi sam wykazać w zeznaniu PIT-38 i opodatkować według 19% stawki podatku.

Jak rozliczyć zyski z akcji i obligacji w rocznym PIT

I. Przychody (dochody) kapitałowe opodatkowane za pośrednictwem płatnika w formie zryczałtowanej

Za pośrednictwem płatnika zryczałtowanym podatkiem dochodowym związane są dochody odsetek od wkładów oszczędnościowych, z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych, z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, dywidend oraz innych przychodów uzyskanych z tytułu udziału w zyskach os. prawnych, które uzyskane zostały na terytorium RP oraz inne.

W takim przypadku płatnik pobiera zryczałtowany podatek w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).

WAŻNE!
Dochodów opodatkowanych w formie ryczałtowej nie łączy się z dochodami z innych źródeł.

Przykładowo:
Podatnik założył roczną lokatę z oprocentowaniem 3% w skali roku. Na lokacie tej zdeponował 100 000 zł. Po roku otrzymał odsetki w wysokości 3000 zł.
Przychód z odsetek 3000 zł;
Podatek 19% z 3000 zł = 570 zł.

Polecamy produkt: Ulga na dzieci (PDF)

II. Opodatkowanie dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością lub ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowo-akcyjnej.

WAŻNE!
Dochodem z odpłatnego zbycia (np. sprzedaży) papierów wartościowych, udziałów w spółkach z o.o. lub ogółu praw i obowiązków w S.K.A. jest nadwyżka przychodu nad kosztami jego uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Dochód ten opodatkowany jest 19% stawką podatku.

Kiedy powstaje przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach z o.o. lub ogółu praw i obowiązków w S.K.A.?

Przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach z o.o. lub ogółu praw i obowiązków w S.K.A. powstaje wtedy, gdy na kupującego przenoszona jest własność papierów wartościowych, tj. udziałów w spółkach z o.o. lub ogółu praw i obowiązków w S.K.A, przy czym przychód stanowią kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane.

Jak należy obliczyć przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach z o.o. lub też ogółu praw i obowiązków w S.K.A.?

Przychodem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach z o.o. lub ogółu praw i obowiązków w S.K.A. uzyskanym przez podatnika w roku podatkowym jest suma przychodów z poszczególnych transakcji.

Koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach z o.o. lub ogółu praw i obowiązków w S.K.A.

Koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (udziałów w spółkach z o.o. lub ogółu praw i obowiązków w S.K.A.) określa się na dzień uzyskania przychodu. Oznacza to, że poniesione wydatki są kosztem uzyskania przychodu dopiero w momencie zbycia tych papierów (udziałów lub ogółu praw i obowiązków w S.K.A.).

Kosztami uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów lub ogółu praw i obowiązków w S.K.A. są wydatki na ich objęcie lub nabycie.

UWAGA!

W przypadku odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub udziałów w spółkach z o.o., które podatnik nabył w drodze spadku, kosztami uzyskania przychodu są wydatki poniesione przez spadkodawcę w celu objęcia lub nabycia tych papierów wartościowych lub udziałów.

Do kosztów w szczególności zaliczyć można:

- wydatki związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie (np. prowizje zapłacone przy kupnie i sprzedaży papierów wartościowych

- opłaty związane z prowadzeniem lub założeniem rachunku inwestycyjnego, transferu papierów wartościowych)

- wydatki związane z nabyciem lub objęciem papierów wartościowych bez pośrednictwa biura maklerskiego

- udziałów lub ogółu praw i obowiązków w S.K.A. (np. opłaty notarialne), a także zapłacone odsetki i prowizje od kredytów, za które nabyto papiery wartościowe, udziały lub ogół praw i obowiązków w S.K.A.

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama