reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Darowizny > Zmiany w uldze dla honorowych krwiodawców w 2017 r.

Zmiany w uldze dla honorowych krwiodawców w 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. modyfikacji uległa treść przepisów dotyczących zwolnienia od podatku przychodów uzyskiwanych przez krwiodawców, czyli tzw. ulgi dla honorowych krwiodawców.

Ulga na krew w zeznaniu rocznym PIT 2018/2019

Dotychczas zwolnieniu podlegały przychody uzyskane ze sprzedaży pobranej od nich krwi lub jej składników. Obecnie zwolnieniu będą podlegały przychody uzyskane przez dawców krwi w formie rekompensaty, o której mowa w ustawie o publicznej służbie krwi.

Zmodyfikowano w związku z tym także zapis umożliwiający odliczanie od dochodu darowizn na rzecz krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi na podstawie ustawy o publicznej służbie krwi. Od dochodu będzie można odliczyć darowiznę w wysokości iloczynu kwoty rekompensaty określonej przepisami wydanymi na ustawy o publicznej służbie krwi i litrów oddanej krwi lub równoważnej ilości jej składników przeliczonej zgodnie przepisami tej ustawy. Prześledźmy szczegółowo, co zmieniło się w przepisach.

Nowe regulacje w ustawie o PIT

Począwszy od 1 stycznia 2017 r., zgodnie z art. 26. ust. 1 pkt 9 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu ustalonym przez ustawę z dnia 20 maja 2016 r. o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 823),  podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29–30c, art. 30e i art. 30f, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3b–3e, 4–4e i 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot wynikających z krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi na podstawie ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi, w wysokości iloczynu kwoty rekompensaty określonej przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 tej ustawy i litrów oddanej krwi lub równoważnej ilości jej składników przeliczonej zgodnie z art. 8 tej ustawy – w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.

Polecamy: Komplet podatki 2019

Jak można zauważyć dotychczas stosowany „ekwiwalent pieniężny” został zastąpiony wyrażeniem „rekompensata”. Natomiast w zakresie ustalenia wysokości rekompensaty ustawodawca odsyła do przepisów ustawy o publicznej służbie krwi.

Rekompensata dla krwiodawców

Powyższa ustawa o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi i niektórych innych ustaw wprowadziła równocześnie zmiany w samej ustawie o publicznej służbie krwi. Obecnie, zgodnie z treścią art. 11. ust. 1 ustawy, dawcom krwi rzadkich grup i dawcom krwi, którzy przed pobraniem krwi lub jej składników zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom wykonywanym w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych, przysługuje rekompensata pieniężna za niedogodności związane z koniecznością stawienia się na każde żądanie jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, o której mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2–4 ustawy, w celu oddania krwi lub jej składników lub poddania się zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom wykonywanym w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych. Koszt rekompensaty ponosi jednostka organizacyjna publicznej służby krwi. Maksymalna wysokość rekompensaty nie może przekroczyć jednorazowo 1000 złotych.

Natomiast w zakresie wysokość tej rekompensaty, zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o publicznej służbie krwi, Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, rzadkie grupy krwi, rodzaje osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej składników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów, oraz wysokość rekompensaty, uwzględniając częstotliwość występowania w populacji poszczególnych antygenów krwinek czerwonych oraz wiedzę medyczną w tym zakresie.

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Dobrzycka

Wykładowca Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, gdzie prowadzi zajęcia z autorskiego przedmiotu “Dyplomacja w służbach publicznych”

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama