reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Darowizny > Ulga dla honorowych dawców krwi w rozliczeniu PIT

Ulga dla honorowych dawców krwi w rozliczeniu PIT

Najpóźniej w terminie do 2 maja br. należy złożyć deklarację podatkową PIT za rok 2015. Jeżeli podatnik oddał w ubiegłym roku podatkowym honorowo krew, ma możliwość skorzystania ze specjalnej ulgi. Na czym polega ulga przysługująca honorowym dawcom krwi i po spełnieniu jakich warunków można z niej skorzystać?

Ulga na krew w zeznaniu rocznym PIT 2018/2019

Co jest potrzebne, żeby skorzystać z ulgi?

Za honorowego dawcę krwi uważa się osobę, która oddała nieodpłatnie krew lub inne jej składniki i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi. Osoba spełniająca te kryteria może wartość przekazanej w roku podatkowym darowizny na cele krwiodawstwa odliczyć od:

- dochodu, podlegającego opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, wykazywanego w zeznaniu rocznym PIT-36 lub PIT-37;

- od przychodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym, wykazywanego w zeznaniu rocznym PIT-28.

W celu rozliczenia ulgi honorowych dawców krwi do zeznania podatnik dołącza formularz PIT/O, w którym wykazuje:

- kwotę przekazanej darowizny,

- kwotę odliczenia w ramach darowizny krwi,

- dane obdarowanego (nazwę i adres jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, w której oddał krew).

Polecamy: Komplet podatki 2019

Na potwierdzenie darowizny niezbędne jest zaświadczenie o ilości oddanej krwi, które otrzymuje się w miejscu, w którym się ją oddawało. Potwierdzenia nie dołącza się do składanego zeznania PIT. Trzeba je jednak przechowywać do momentu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez co najmniej 5 lat licząc od końca roku, w którym złożono zeznanie podatkowe.

W jaki sposób obliczyć kwotę darowizny krwi?

W ciągu roku mężczyźni mogą oddać 2,7 litra, kobiety – 1,8 litra. Obliczając wartość darowizny przekazanej na cele krwiodawstwa należy pomnożyć ilość (wyrażoną w litrach) oddanej nieodpłatnie krwi lub jej składników przez kwotę 130 zł (tj. obowiązującą wysokość ekwiwalentu pieniężnego przysługującego za litr pobranej krwi).

Przykład: Podatnik w roku podatkowym oddał nieodpłatnie 1,8 litra krwi oraz 2 litry osocza. Jak ustalić wartość darowizny przekazanej na cele krwiodawstwa?

Niezależnie od tego, czy podatnik oddał honorowo krew czy osocze, przy ustalaniu kwoty przysługującego odliczenia stosuje tę samą stawkę w wysokości 130 zł za 1 litr. zatem w ww. przykładzie wartość oddanej krwi wynosi  234 zł (1,8 litra x 130 zł), a oddanego osocza 260 zł (2 litry x 130 zł). tym samym łączna wartość darowizny przekazanej w roku podatkowym na cele krwiodawstwa wynosi 494 zł.

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama