reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Darowizny > Darowizny w rozliczeniu rocznym PIT

Darowizny w rozliczeniu rocznym PIT

Darowizna na kościół i na fundację, darowizna krwi – wszystko wpisujemy w deklaracji rocznej PIT. W ten sposób zmniejszymy podstawę opodatkowania, a co za tym idzie, samą kwotę należnego fiskusowi podatku.

Warunki? Wartość odliczenia nie może przekraczać 6% uzyskanego dochodu, darowizna nie mogła stanowić kosztu uzyskania przychodu (a stanowiła, jeśli przedsiębiorca podarował jakiejś organizacji produkty spożywcze) i nie może być odliczona od dochodu opodatkowanego stawką liniową (PIT-36L) czy kartą podatkową (PIT-16A).

Przywilej odliczenia dotyczy darowizn przekazanych organizacji realizujących cele pożytku publicznego. Zgodnie z art. 3 ust. 1, 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie to m.in. fundacje, stowarzyszenia, szkoły publiczne czy kluby sportowe, które realizują cele społeczne z art. 4 ww. ustawy, tj. zajmują się m.in. działalnością charytatywną, pomocą osobom w trudnej sytuacji życiowej, pomocą ofiarom katastrof, ochroną zdrowia, promocją zatrudnienia, wspomaganiem kultury, sztuki, sportu, a także rozwojem przedsiębiorczości i innowacyjności czy działalnością na rzecz integracji europejskiej. Darowizną do odliczenia są też środki przekazane na cele kultu religijnego (np. na budowę kapliczki).

Rozliczenie PIT darowizn na cele kultu religijnego

Ważne!

Podstawę opodatkowania mogą również zmniejszyć wpłaty celowe, czyli darowizny dokonane na pomoc konkretnej osobie, ale za pośrednictwem wybranej organizacji. Nie odliczymy zatem pieniędzy przekazanych bezpośrednio wybranej osobie.

130 zł razy liczba litrów oddanej krwi

Podstawę opodatkowania w zeznaniu rocznym obniżą też Honorowi Dawcy Krwi, czyli zarejestrowani w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi, którzy oddali nieodpłatnie krew czy jej składniki – o iloczyn oddanej krwi (w litrach) razy 130 zł. Z „ulgi na krew” skorzysta też Kowalski, który oddał krew w stacji krwiodawstwa dla konkretnej osoby, np. swojego przyjaciela. Jeśli podatnik składa dwa zeznania, przykładowo PIT-37 za dochody z umowy o pracę i PIT-28 za przychód z najmu, darowiznę na cele krwiodawstwa może odliczyć w częściach w dwóch zeznaniach. Ważne tylko, by tej samej kwoty nie odliczył dwukrotnie.

Jak odliczyć darowiznę na cele krwiodawstwa

W przypadku darczyńcy, który zeznaniu za 2014 r. chce odliczyć darowiznę krwi, darowiznę na cele kultu religijnego oraz darowiznę na cele szlachetne, musi zastosować limit 6-proc. do sumy wszystkich tych darowizn.

Fiskus skontroluje darczyńcę

Jeśli chcemy bezstresowo odliczyć zeszłoroczne darowizny w rocznym PIT-cie (załącznik PIT/O), warto mieć w pogotowiu jakieś dokumenty, które potwierdzają dokonanie darowizn. Może to być dowód wpłaty na rachunek bankowy fundacji czy oświadczenie lub umowa, która zawiera dane darczyńcy i obdarowanego, wartość przekazanych środków oraz oświadczenie obdarowanego o ich przyjęciu. W przypadku krwiodawców powinno to być zaświadczenie np. z centrum krwiodawstwa, o ilości bezpłatnie oddanej krwi. Choć w deklaracji rocznej wystarczy wykazać jedynie kwotę darowizny, odliczenia oraz dane obdarowanego, fiskus będzie mógł wezwać nas do udowodnienia faktu obdarowania kogoś nawet w 2020 r.

Możesz jeszcze podarować 1% podatku

Jeśli w zeszłym roku nie wsparliśmy konkretną sumą żadnej fundacji, możemy to jeszcze zrobić, decydując się przekazać w rozliczeniu za 2014 r. 1% naszego podatku. Lista dostępnych organizacji, które podatnicy mogą dofinansować w rocznym zeznaniu podatkowym, znajduje się na www.mpips.gov.pl/bip pod zakładką „Wykaz organizacji pożytku publicznego”. Wystarczy wpisać nr KRS wybranej organizacji i kwotę do przekazania - resztą formalności zajmuje się już fiskus.

Zobacz: Wykaz organizacji pożytku publicznego na stronie www.pozytek.gov.pl

Jak przekazać jeden procent podatku?

Katarzyna Miazek

Zapraszamy na forum PIT

reklama

Źródło:

Tax Care
Webinarium Nowe zasady VAT wykazywania faktur korygujących 2021149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Pundyk-Glet

dr nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama