reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Darowizny > Jak odliczyć darowizny w zeznaniu rocznym PIT

Jak odliczyć darowizny w zeznaniu rocznym PIT

Podstawę opodatkowania, a tym samym także podatek, można obniżyć o przekazane w ubiegłym roku darowizny. Taką możliwość mają zarówno przedsiębiorcy, jak też osoby uzyskujące dochody z pracy na etacie czy umów zlecenie lub o dzieło.


… i trzymaj dowody 5 lat


Po skorzystaniu z odliczenia dokumenty potwierdzające przekazanie darowizny należy zachować razem z zeznaniem przez 5 lat licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Dokumenty dotyczące rozliczenia za 2014 r. należy więc trzymać do 31 grudnia 2020 r. Przez taki okres urząd może zweryfikować poprawność naszego rozliczenia podatkowego.


Odliczanie darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych


Dodatkowy 1% od podatku


Po dokonaniu możliwych odliczeń i wyliczeniu podatku można jeszcze zdecydować, komu chcemy przekazać jego 1 %. W tym przypadku wsparcie również może trafić tylko do organizacji pożytku publicznego. W imieniu podatnika zrobi to jednak naczelnik urzędu skarbowego. Żeby 1% podatku trafił do wybranej organizacji trzeba wskazać jej dane w zeznaniu podatkowym (numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego), kwotę jaką chcemy przekazać (maksymalnie 1 % podatku) i wpłacić podatek. Tu również można dokonać przekazania ze wskazaniem subkonta konkretnej osoby, do której ma trafić 1% podatku – przypomina Tax Care.

Bardzo ważne jest, w szczególności dla osób, które w zeznaniu wykazują kwotę do zwrotu, żeby również na tym etapie nie popełnić żadnego błędu, np. w zakresie nr KRS wybranej organizacji. W takiej sytuacji bowiem 3-miesięczny okres, jaki fiskus ma na zwrot nadpłaty podatku będzie liczony dopiero od poprawienia błędów.

Zapraszamy na forum o podatku PIT

reklama

Autor:

Tax Care

Źródło:

Tax Care
INFORLEX Biznes509.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama