| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Darowizny > Darowizny na rzecz uczniowskich klubów sportowych

Darowizny na rzecz uczniowskich klubów sportowych

Czy darowizny na uczniowski klub sportowy przy szkole podstawowej podlegają odliczeniu od dochodu darczyńców?

Darowizna na rzecz uczniowskiego klubu sportowego działającego przy szkole jest odrębną czynnością cywilnoprawną od darowizny dla tej szkoły. Kwoty darowizn dla klubu podlegają odliczeniu od dochodów darczyńców. Jednocześnie darowizny te będą dla klubu stanowiły przychody – ale mogą one korzystać ze zwolnień podatkowych.

Uczniowski klub sportowy jest szczególnym rodzajem klubu sportowego. Zasady jego tworzenia reguluje art. 4 ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie i ustawa z 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach. Kluby takie działają w formie stowarzyszenia – zatem procedura założenia klubu jest podobna jak w przypadku założenia stowarzyszenia.

Członkami uczniowskiego klubu sportowego mogą być w szczególności uczniowie, rodzice i nauczyciele. Osoby te – w liczbie co najmniej piętnastu – uchwalają statut stowarzyszenia i wybierają komitet założycielski. Uczniowski klub sportowy podlega wpisowi do ewidencji prowadzonej przez starostę właściwego ze względu na siedzibę klubu.


Rozliczenie PIT darowizn na cele kultu religijnego


UWAGA!

Nie ma obowiązku wpisu uczniowskiego klubu sportowego do Krajowego Rejestru Sądowego.


Uczniowski klub sportowy uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do tej ewidencji.
Wpis i odmowa wpisu do ewidencji następuje w drodze decyzji.

Jak wskazano wcześniej, uczniowski klub sportowy jest stowarzyszeniem i z tego tytułu podlega ewidencji, jak również posiada osobowość prawną.

W związku z powyższym darowizny dokonywane na rzecz tego stowarzyszenia nie będą darowiznami na rzecz szkoły – pod tym względem są to dwa odrębne podmioty. Ma to istotne znaczenie, zwłaszcza w przypadku gdy mamy do czynienia ze szkołą samorządową. Darowizny na rzecz samorządowej szkoły podstawowej nie podlegają bowiem odliczeniu od dochodu darczyńców. Natomiast darowizny na rzecz stowarzyszenia mogą zostać odliczone, jeżeli są przeznaczone na cele uprawniające do odliczenia.


Formularze PIT 2014. Jaki formularz wybrać do rozliczenia rocznego PIT?


Odliczenie darowizny


Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof) od podstawy opodatkowania mogą być odliczone darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (dalej: udpp), organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 udpp.

Łączna kwota odliczeń z tytułu tych darowizn (w tym również podlegających odliczeniu od dochodu darowizn na cele kultu religijnego i krwiodawstwa) nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6% dochodu (art. 26 ust. 5 updof).

Autor:

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

PODATKI 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »