reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > Składka opłacona przez spółkę na ubezpieczenie OC członka zarządu stanowi jego przychód

Składka opłacona przez spółkę na ubezpieczenie OC członka zarządu stanowi jego przychód

Koszt opłacanej przez spółkę składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu i rady nadzorczej oraz jej prokurentów stanowi dla tych osób dodatkowy przychód. Przychód ten podlega opodatkowaniu w ramach stosunku pracy albo działalności wykonywanej osobiście, w zależności od stosunku prawnego łączącego spółkę z daną osobą. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji, której fragment zamieszczamy poniżej. Pismo w pełnym brzmieniu jest dostępne na www.mk.infor.pl.

(...) Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu działania bądź zaniechania działania związanego z pełnieniem funkcji, w której ubezpieczonymi byliby:

● członkowie zarządu i rady nadzorczej spółki,

● jej prokurenci,

● inni pracownicy, jeżeli zostaliby pozwani wspólnie z członkiem zarządu lub rady nadzorczej.

(...) Niektórzy ww. ubezpieczeni są pracownikami spółki (pozostają w stosunku pracy), inni pełnią funkcje na podstawie powołania. Planowana umowa ubezpieczenia ma być umową bezimienną. (...) Składka ubezpieczeniowa płacona ma być raz w roku. W polisie nie określono zakresu odpowiedzialności poszczególnych ubezpieczonych. Ponadto składka ma charakter zryczałtowany – przy jej kalkulacji brana ma być pod uwagę specyfika działalności spółki oraz związanego z nią ryzyka, a nie liczba osób ubezpieczonych. (...)

Stosownie do treści art. 822 Kodeksu cywilnego przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ubezpieczyciel zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, wobec których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo ubezpieczony.

Z treści tego przepisu wynika, że umowa ubezpieczenia OC nie musi koniecznie dotyczyć osoby ubezpieczającej. Osoba ta może zawrzeć umowę, której przedmiotem ubezpieczenia będzie odpowiedzialność za szkody spowodowane przez inną osobę (np. członka zarządu). Sytuacja, w której składka opłacana jest przez inną osobę niż ta, w której interesie majątkowym zawierana jest umowa, powoduje jednak powstanie przychodu u osoby, na rzecz której zawierana jest umowa. Jest to bowiem odstępstwo od ogólnej zasady pokrywania kosztów ubezpieczenia przez podmiot, którego interesów umowa dotyczy.

Przychody członków zarządu i rady nadzorczej spółki, jej prokurentów, innych pracowników objętych ubezpieczeniem są kwalifikowane do źródeł przychodów, których rodzaj określany jest w zależności od sposobu, w jaki powierzono im wykonywanie obowiązków.

(...) Argument, iż składka ubezpieczeniowa nie jest przypisana do konkretnej osoby, w tym przypadku nie znajduje uzasadnienia. W chwili wpłaty składki znany jest skład osobowy zarządu i rady nadzorczej spółki, jej prokurentów oraz innych pracowników objętych ubezpieczeniem. Ustalenie, jakiej osobie przysługuje przysporzenie majątkowe z tytułu opłacanej składki, nie powinno więc budzić wątpliwości. (...)

Interpretacja indywidualna z 16 lipca 2009 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, nr IPPB2/415-336/09-4/AS

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama