reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > 1 proc. na rzecz pożytku > Jak przekazać 1 proc. na OPP będąc emerytem lub rencistą

Jak przekazać 1 proc. na OPP będąc emerytem lub rencistą

Emeryt lub rencista może przekazać kwotę 1 proc. podatku na konto wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP). W tym celu jednak musi samodzielnie złoży zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym. Dotyczy to zarówno sytuacji, w której emeryt lub rencista otrzymał od organu rentowego informację PIT-11A, jaki również PIT-40A.

Przepisy dotyczące przekazywania 1 proc. podatku

Zasady dotyczące możliwość przekazania 1 proc. podatku na rzecz wybranej przez podatnika organizacji pożytku publicznego określają przepisy zawarte w:

- art. 45c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,

- art. 21b ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

- art. 27 ust. 1 oraz art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Zgodnie z wymienionymi przepisami z możliwości przekazania 1 proc. podatku należnego na rzecz wybranej przez podatnika organizacji pożytku publicznego mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne, które samodzielnie składają zeznanie podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-CFC.

Natomiast wzór rocznego obliczenia podatku dokonywanego przez organ rentowy (PIT-40A) nie zawiera wniosku umożliwiającego przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego, nie jest więc możliwe przekazanie go za pośrednictwem organu rentowego.

Emeryt lub rencista samodzielnie musi złożyć PIT

W związku z tym, jeżeli emeryt lub rencista chciałby, aby kwota w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku należnego obliczonego od uzyskanych przez niego dochodów zasiliła konto wybranej przez niego organizacji pożytku publicznego, oczywiście może to uczynić. W tym celu musi jednak samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe. Dotyczy to zarówno sytuacji, w której emeryt lub rencista otrzymał od organu rentowego „Informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego” (PIT-11A), jaki i „Roczne obliczenie podatku przez organ rentowy” (PIT-40A).

Polacy 1 proc. podatku wspierają głównie duże organizacje pożytku publicznego

Organ rentowy nie można przekazać 1 proc.

Obecnie emeryci i renciści nie mają możliwości przekazania wybranej organizacji pożytku publicznego kwoty 1 proc. podatku za pośrednictwem organu rentowego. Dlaczego? Ponieważ, aby organ podatkowy mógł przekazać organizacji pożytku publicznego 1 proc. podatku wynikającego z PIT-40A, podatek ten powinien być podatkiem należnym, co skutkowałoby m.in. brakiem możliwości skorzystania przez emeryta i rencistę z wszelkiego rodzaju ulg podatkowych.

Kwota podatku należnego wynika dopiero z samodzielnie złożonego zeznania podatkowego. Nie jest więc znana na etapie sporządzania rocznego obliczenia podatku przez organ rentowy, co uniemożliwia obliczenie kwoty w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku należnego przez ten organ.

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Rzeszotarski

Business Development Manager & UC Specialist, Jabra

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama