reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > 1 proc. na rzecz pożytku > Ulga podatkowa w związku z darowizną na rzecz organizacji pożytku publicznego

Ulga podatkowa w związku z darowizną na rzecz organizacji pożytku publicznego

Jak prawidłowo przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego w zeznaniu podatkowym? Kto może przekazać darowiznę? Jakie warunki muszą spełniać organizacje, ubiegające się o otrzymanie darowizny?

Wszystkie podmioty posiadające status organizacji pożytku publicznego umieszczane są na liście publikowanej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w Dzienniku Urzędowym Monitor Polski (np. za 2008 rok – Monitor Polski nr 96, poz. 827 z dnia 29 grudnia 2008 r.). Z obwieszczeniem i listą można się zapoznać pod adresem internetowym: http://www.pozytek.gov.pl. Lista ta jest publikowana co roku, do 31 grudnia.

Na liście znajdują się organizacje, które miały status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada danego roku podatkowego i które w związku z tym mają prawo otrzymywać darowizny, które stanowią ulgę podatku dochodowym od osób fizycznych polegającą na możliwości odliczenia od należnego podatku dochodowego darowizny udzielonej takiej organizacji, przy czym odliczenie to może wynieść maksymalnie 1% należnego podatku.

Ponad pół miliarda złotych z 1 proc. podatku na OPP

Darowiznę tego rodzaju mogą przekazać:

- podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych);

- podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;

- podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

UWAGA!

Z ulgi można skorzystać, jeżeli darowizna przekazana jest organizacji pożytku publicznego, która nie prowadzi działalności gospodarczej polegającej na handlu lub wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali. Stosowną informację o nieprowadzeniu przez organizację tego rodzaju działalności trzeba podać na stronie internetowej prowadzonej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej (www.pozytek.gov.pl).

Każdy podatnik, po wyliczeniu, ile podatku należnego ma do zapłacenia za dany rok podatkowy, w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego (które zatytułowane są „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP”) wpisuje nazwę i numer KRS tej organizacji. Numer ten można znaleźć m.in. na liście publikowanej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Ponadto, podatnik winien wpisać kwotę, którą chce przekazać dla organizacji pożytku publicznego, przy czym – jak już wyżej wspomniano – kwota ta nie może przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Ponadto, podatnik w składanym zeznaniu podatkowym może podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie pieniędzy z 1% przez organizację pożytku publicznego (np. wskazać na konkretny cel). Przeznaczona jest na to specjalna rubryka „Informacje uzupełniające”.

Organizacje pożytku publicznego (OPP) z zakazem przekazywania środków z 1 proc. innym organizacjom

Co ważne, wniosek podatnika o przekazanie 1% wybranej organizacji, zostanie zrealizowany tylko wtedy, gdy podatnik zapłaci w pełnej wysokości należny podatek.

Darowizna od podatnika jest przekazywana na konto wybranej organizacji przez urząd skarbowy, w którym jest składane zeznanie podatkowe w miesiącu kwietniu lub w maju roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe. Kwota ta jest pomniejszana o koszty przelewu bankowego (za przelewy dokonywane przez urzędy skarbowe z rachunków prowadzonych przez NBP nie są pobierane żadne opłaty). W tym samym terminie urząd skarbowy przekazuje organizacji pożytku publicznego imię, nazwisko i adres podatnika oraz wysokość kwoty przekazanej na rzecz tej organizacji, po wyrażeniu przez podatnika w zeznaniu podatkowym zgody na ich przekazanie.

Polecamy produkt: Ulga na dzieci (PDF)

Pamiętać przy tym należy, że organizacje pożytku publicznego są obowiązane zamieścić na stronie internetowej prowadzonej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej numer rachunku bankowego właściwego do przekazania 1% podatku. Niewykonanie tego obowiązku, bądź też nieprawidłowe podanie rachunku bankowego spowoduje bowiem odstąpienie urzędu skarbowego od przekazania 1% podatku na rzecz tej organizacji.

Artykuł stanowi fragment książki „Stowarzyszenia i fundacje – opodatkowanie i księgowość” autorstwa Aldony Gibalskiej i Andrzeja Ogonowskiego.

W książce m.in.:

- prawne aspekty funkcjonowania fundacji i stowarzyszeń,

- podatek VAT – zwolnienia,

- podatek dochodowy – zwolnienia,

- zasady polityki rachunkowości,

- warunki uzyskania statusu OPP,

- prowadzenie ksiąg rachunkowych,

- sprawozdania finansowe i merytoryczne,

- wzory dokumentów.

Polecamy: www.tax.pl

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Rzeszotarski

Business Development Manager & UC Specialist, Jabra

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama