reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > 1 proc. na rzecz pożytku > Której organizacji przekazać 1 procent z naszych podatków?

Której organizacji przekazać 1 procent z naszych podatków?

Mimo że na rozliczenie roczne PIT mamy czas do 30 kwietnia, warto już wcześniej rozejrzeć się za organizacją pożytku publicznego, której chcielibyśmy przekazać 1 procent z naszych podatków.

Na stronach internetowych Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS oraz w BIP MPiPS jest publikowany wykaz organizacji, uprawnionych do otrzymywania 1% podatku dochodowego.

Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do 1% podatku

Każda organizacja, która chce otrzymywać wpłaty 1% od podatników, musi znaleźć się na wykazie organizacji mających status organizacji pożytku publicznego.

Wykaz jest prowadzony elektronicznie. Przygotowuje go minister pracy i polityki społecznej - na podstawie danych od ministra sprawiedliwości.

W wykazie znajdują się dane organizacji pożytku publicznego, które są uprawnione do otrzymywania 1% podatku od podatników za rok 2015. Są to organizacje, które otrzymały status OPP do 30 listopada 2015 r. oraz te, które otrzymały status OPP w latach wcześniejszych i wypełniły odpowiednie obowiązki sprawozdawcze.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

Ministerstwo Finansów przygotowało podsumowanie z akcji 1% podatku dochodowego za 2014 r. na rzecz organizacji pożytku publicznego. Na przekazanie podatku zdecydowało się 12,5 mln osób, czyli 47 proc. ogólnej liczby podatników rozliczających się za 2014 rok. W ten sposób udało się zebrać 557,6 mln zł, czyli o ponad 49 mln zł więcej niż rok wcześniej. Jedna czwarta środków została przeznaczona na Fundację Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Wszystkie te organizacje prowadziły zbiórki na tzw. subkonta, czyli na konkretną osobę - podopiecznego fundacji. Jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, prowadzenie subkont na 1% podatku, to najskuteczniejsza metoda zbierania pieniędzy z 1 procenta podatku.

Jak przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego?

Zapraszamy na forum PIT

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama