reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Rozliczenia osób fizycznych > 1 proc. na rzecz pożytku > Jak przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego?

Jak przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego?

Z roku na rok w rozliczeniu rocznym PIT coraz więcej podatników korzysta z możliwości wsparcia organizacji pożytku publicznego 1% swojego podatku. Jak prawidłowo przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego?

Wypełnienie takiego wniosku w zeznaniu podatkowym jest teraz bardzo proste. W deklaracji podatkowej wystarczy w odpowiedniej rubryce składanego zeznania wpisać numer KRS wybranej organizacji i wskazać kwotę, którą chcemy przekazać na jej cel. Kwota ta nie może być jednak wyższa niż 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania.

W jednym zeznaniu podatkowym podatnik może wskazać jedną organizację. Jeżeli zaś podatnik składa więcej zeznań, to w każdym z nich może wskazać inną organizację pożytku publicznego.

Przekazując 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, możemy wskazać w zeznaniu cel szczegółowy. Należy jednak pamiętać, że to organizacja podejmuje ostateczną decyzję, na jaki cel przeznaczy uzyskane wsparcie.

Polecamy: PIT-Y 2015 (książka + CD)

Możliwość przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego mają także emeryci i renciści. Wystarczy, że na podstawie otrzymanego od organu rentowego PIT-40A złożą w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe z numerem KRS wybranej organizacji.

Natomiast z możliwości takiej nie mogą skorzystać osoby fizyczne płacące podatek w formie karty podatkowej oraz osoby duchowne.

Aktualny wykaz organizacji pożytku publicznego, którym podatnicy mogą przekazać 1% przy rozliczeniach za dany rok podatkowy, opublikowany jest na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: www.mpips.gov.pl

Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do 1% podatku

Przypomnijmy, że ustawa, która weszła w życie z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw ma przede wszystkim na celu usprawnienie procedury tworzenia i prowadzenia przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej wykazu organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania środków z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych, co ma pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie skali przekazywania przedmiotowych środków przez urzędy skarbowe podmiotom nieuprawnionym oraz zmniejszenie skali przekazywania przez podatnika 1% podatku takiej organizacji.

Jak przekazać jeden procent podatku?

Nowelizacja zmieniła zasady zawiadamiania naczelnika urzędu skarbowego o nr rachunku bankowego właściwego do przekazania środków z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Nowe przepisy zmniejszyć mają skalę przekazywania podmiotom nieuprawnionym tych środków przez urzędy skarbowe oraz 1% podatku przez podatników. Ponadto dzięki wydłużeniu terminu na złożenie numeru rachunku bankowego właściwego do przekazania 1% podatku mniej tych pieniędzy trafi do budżetu państwa z powodu braku tego numeru na wykazie. Nowelizacja wydłuża bowiem do 30 czerwca każdego roku termin zgłaszania do urzędu skarbowego numeru rachunku bankowego, na który podatnicy mogą przekazywać 1% podatku. Dotychczas organizacje pożytku publicznego miały na to czas do 31 stycznia.

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama