reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2014 > Jak prawidłowo przygotować deklaracje PIT-11 i PIT-40

Jak prawidłowo przygotować deklaracje PIT-11 i PIT-40

Do końca marca płatnicy zobowiązani do przekazywania urzędowi skarbowemu deklaracji podatkowych w formie elektronicznej lub dokonujący rozliczenia za nie więcej niż 5 podatników, którzy wybrali tę formę wysyłki, powinni przygotować dla podatników i urzędów skarbowych PIT-11. Gdy podatnik złożył płatnikowi wniosek o rozliczenie roczne na druku PIT-12, w tym samym terminie i na tych samych zasadach płatnik powinien przygotować i przesłać PIT-40.

Informację PIT-11 mają obowiązek sporządzać płatnicy (osoby fizyczne, prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej) pobierający zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od nich opodatkowane na zasadach ogólnych m.in. przychody: ze stosunku pracy i służbowego, z pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, z umów cywilnoprawnych, z kontraktów menedżerskich lub podobnych umów.

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Ulga na dzieci (PDF)

I. Przychody w PIT-11

W informacji PIT-11 powinny zostać ujęte wszelkiego rodzaju przychody, które nie zostały zwolnione z opodatkowania (art. 9 ust. 1 ustawy o pdof). Bardzo ważne jest określenie, z jakich źródeł pochodzą poszczególne przychody, gdyż w zależności od źródła przychodu może zmieniać się sposób ich opodatkowania.

Przychody pracowników

Do przychodów ze stosunku pracy i stosunku służbowego zalicza się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze (po ich wycenie, np. na podstawie cen rynkowych lub przeciętnych cen stosowanych wobec innych odbiorców) bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń (art. 12 ust. 1 ustawy o pdof). O zakwalifikowaniu określonego przysporzenia majątkowego do omawianego źródła przychodów decyduje to, że dane świadczenie może uzyskać wyłącznie pracownik pozostający w zatrudnieniu w momencie jego otrzymania albo były pracownik, któremu wypłacono należność w związku z uprzednio istniejącym stosunkiem pracy.

Czy są wyjątki od zasady składania deklaracji PIT-4R oraz informacji PIT-11 w formie elektronicznej w razie zatrudniania więcej niż pięciu pracowników

1. Przychody z imprez integracyjnych

Przez wiele lat sporna była kwestia powstawania przychodów u pracowników uczestniczących w imprezach integracyjnych oraz integracyjno-szkoleniowych. Z czasem dominujące stało się stanowisko, że z tytułu uczestnictwa w imprezach (w tym spotkaniach) integracyjnych u pracowników powstają przychody (np. wyroki: NSA w Warszawie z 2 grudnia 2011 r., II FSK 1017/10, z 17 stycznia 2012 r., II FSK 2740/11). Skutkiem tego była m.in. konieczność wykazywania takich przychodów w sporządzanych pracownikom informacjach PIT-11.

Stanowisko to okazało się jednak nieprawidłowe. W wyroku z 8 lipca 2014 r. (K 7/13) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że u pracowników uczestniczących w imprezach integracyjnych oraz integracyjno-szkoleniowych nie powstają z tego tytułu przychody. Prowadzi to do wniosku, że w sporządzanych pracownikom informacjach PIT-11 za 2014 r. nie trzeba wykazywać żadnych kwot z tytułu uczestnictwa pracowników w takich spotkaniach (skoro kwoty te nie stanowią przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych).

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama