reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2014 > Ulga na dzieci a kryterium dochodowe dla świadczeń rodzinnych

Ulga na dzieci a kryterium dochodowe dla świadczeń rodzinnych

W rozliczeniu PIT za rok 2014 obowiązują nowe zasady dotyczące ulgi prorodzinnej. Nastąpiło podwyższenie ulgi o 20% na trzecie i każde kolejne dziecko. Oznacza to, że ulga na trzecie dziecko wzrośnie rocznie z 1668,12 zł do 2000,04 zł, a na kolejne dzieci z 2224,08 zł do 2700 zł.

W kontekście wprowadzenia tych zmian w ustawie o PIT pojawia się problem wpływu zwiększonych dochodów rodzin korzystających z proponowanej ulgi na ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych. Szacuje się, że około 70 tys. rodzin w związku z uzyskaniem dodatkowych korzyści podatkowych osiągnie dochody powyżej kryterium dochodowego uprawniającego do otrzymywania świadczeń rodzinnych. Jak w związku z tym nowa ulga prorodzinna wpłynie na dochód rodzin? A także, czy zwiększone dochody rodzin z tytułu tej ulgi mogą być nieuwzględniane przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych?

Polecamy produkt: Ulga na dzieci (PDF)

Jaka jest wysokość ulgi podatkowej na trzecie i kolejne dziecko

Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację (nr 28968), ulga na dzieci uregulowana w art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), jest elementem polityki prorodzinnej państwa adresowanej do rodziny wychowującej dzieci. W celu dalszego wspierania podatników wychowujących dzieci rząd przyjął i skierował do Sejmu RP projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja została już podpisana przez Prezydenta i ogłoszona 25 listopada br. w Dzienniku Ustaw, poz. 1644.

Rozwiązania zawarte w ustawie są adresowane do podatników uprawnionych do skorzystania z ulgi na dzieci, o której mowa w art. 27f ustawy PIT, opłacających podatek wg skali podatkowej. Jej głównym celem nowelizacji jest poprawa sytuacji finansowej rodzin wychowujących dzieci.

Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r., przewiduje podwyższenie podatkowej ulgi na dzieci o 20% na trzecie i każde kolejne dziecko. Oznacza to, że ulga na trzecie dziecko wzrośnie rocznie z 1668,12 zł do 2000,04 zł, a na kolejne dzieci z 2224,08 zł do 2700 zł.

Czy można sumować składki obojga małżonków przy ustalaniu limitu zwrotu z tytułu nieodliczonej ulgi prorodzinnej

Dodatkowo omawiana nowelizacja zawiera nowe rozwiązanie adresowane do osób, które do tej pory nie mogły w pełni skorzystać z przysługującego im odliczenia. Dzięki zaproponowanym regulacjom podatnik otrzyma od organu podatkowego kwotę niewykorzystanej ulgi do wysokości zapłaconych i podlegających odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Przyjęcie propozycji zrówna sytuację podatników wychowujących dzieci, którzy uzyskują dochody w wysokości umożliwiającej skorzystanie z ulgi na dzieci, z sytuacją tych podatników, którzy obecnie z uwagi na zbyt niski dochód i w konsekwencji niski podatek takiej możliwości nie mają.

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Budujesz-Kupujesz.pl

Eksperci budowlani

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama