reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2014 > Ulga na dzieci a kryterium dochodowe dla świadczeń rodzinnych

Ulga na dzieci a kryterium dochodowe dla świadczeń rodzinnych

W rozliczeniu PIT za rok 2014 obowiązują nowe zasady dotyczące ulgi prorodzinnej. Nastąpiło podwyższenie ulgi o 20% na trzecie i każde kolejne dziecko. Oznacza to, że ulga na trzecie dziecko wzrośnie rocznie z 1668,12 zł do 2000,04 zł, a na kolejne dzieci z 2224,08 zł do 2700 zł.

W kontekście wprowadzenia tych zmian w ustawie o PIT pojawia się problem wpływu zwiększonych dochodów rodzin korzystających z proponowanej ulgi na ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych. Szacuje się, że około 70 tys. rodzin w związku z uzyskaniem dodatkowych korzyści podatkowych osiągnie dochody powyżej kryterium dochodowego uprawniającego do otrzymywania świadczeń rodzinnych. Jak w związku z tym nowa ulga prorodzinna wpłynie na dochód rodzin? A także, czy zwiększone dochody rodzin z tytułu tej ulgi mogą być nieuwzględniane przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych?

Polecamy produkt: Ulga na dzieci (PDF)

Jaka jest wysokość ulgi podatkowej na trzecie i kolejne dziecko

Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację (nr 28968), ulga na dzieci uregulowana w art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), jest elementem polityki prorodzinnej państwa adresowanej do rodziny wychowującej dzieci. W celu dalszego wspierania podatników wychowujących dzieci rząd przyjął i skierował do Sejmu RP projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja została już podpisana przez Prezydenta i ogłoszona 25 listopada br. w Dzienniku Ustaw, poz. 1644.

Rozwiązania zawarte w ustawie są adresowane do podatników uprawnionych do skorzystania z ulgi na dzieci, o której mowa w art. 27f ustawy PIT, opłacających podatek wg skali podatkowej. Jej głównym celem nowelizacji jest poprawa sytuacji finansowej rodzin wychowujących dzieci.

Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r., przewiduje podwyższenie podatkowej ulgi na dzieci o 20% na trzecie i każde kolejne dziecko. Oznacza to, że ulga na trzecie dziecko wzrośnie rocznie z 1668,12 zł do 2000,04 zł, a na kolejne dzieci z 2224,08 zł do 2700 zł.

Czy można sumować składki obojga małżonków przy ustalaniu limitu zwrotu z tytułu nieodliczonej ulgi prorodzinnej

Dodatkowo omawiana nowelizacja zawiera nowe rozwiązanie adresowane do osób, które do tej pory nie mogły w pełni skorzystać z przysługującego im odliczenia. Dzięki zaproponowanym regulacjom podatnik otrzyma od organu podatkowego kwotę niewykorzystanej ulgi do wysokości zapłaconych i podlegających odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Przyjęcie propozycji zrówna sytuację podatników wychowujących dzieci, którzy uzyskują dochody w wysokości umożliwiającej skorzystanie z ulgi na dzieci, z sytuacją tych podatników, którzy obecnie z uwagi na zbyt niski dochód i w konsekwencji niski podatek takiej możliwości nie mają.

reklama

Przydatne formularze online

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Bojko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama