reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2013 > Ulga prorodzinna dla dobrze zarabiających rodziców

Ulga prorodzinna dla dobrze zarabiających rodziców

W rozliczeniu za 2013 roku nie każdy skorzysta już z ulgi prorodzinnej. Dobrze zarabiający rodzice jedynaków nie będą mieli już okazji aby zmniejszyć podatek.

Poprzedni rok był ostatnim, w którym rodzice jedynaków, zarabiający więcej niż 112 tys. zł brutto, mogli skorzystać z ulgi prorodzinnej. Ulga pozwalała im obniżyć podatek o 1112,04 zł na jedno dziecko.

Rodzice (lub opiekunowie) dzieci, które nie ukończyły 18 lat mogą skorzystać z tzw. ulgi prorodzinnej. Jest ona przewidziana także dla rodziców starszych dzieci, o ile otrzymują one zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (wtedy wiek nie ma znaczenia) lub uczą się (wtedy granicą jest 25. rok życia). Ulga prorodzinna pozwala zmniejszyć wyliczony podatek o 1112,04 zł na jedno dziecko. Ale uwaga! Jeśli jednak pociecha urodziła się w tym roku, aby określić kwotę odliczenia trzeba pomnożyć 92,67 zł przez liczbę miesięcy wychowywania dziecka.


Dochód tylko na zasadach ogólnych


Jest to korzystne rozwiązanie, jednak dostępne tylko dla osób opodatkowanych na zasadach ogólnych (stawka 18% do dochodów nie przekraczających 85 528 zł oraz 32% do nadwyżki). Jeżeli więc przedsiębiorca wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych to z ulgi skorzysta tylko wtedy, gdy dodatkowo uzyskuje dochody opodatkowane na zasadach ogólnych.


Masz pełnoletnie dziecko - sprawdź czy masz prawo do ulgi


O ile nie ma większych problemów przy ustaleniu prawa do ulgi w przypadku dzieci małoletnich, o tyle w przypadku dzieci, które ukończyły 18 lat sprawa jest bardziej skomplikowana. Dodatkowo trzeba bowiem sprawdzić, czy dziecko nie uzyskało dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej lub tzw. dochodów giełdowych w łącznej wysokości przekraczającej kwotę 3089 zł.

Czy opiekun prawny, który prowadzi rodzinny domu dziecka, skorzysta z ulgi na dziecko

Czy ulga na dziecko przysługuje w przypadku ślubu dziecka


Nieraz ulgą trzeba się podzielić


Odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę ulgi mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej.


Odliczenie można stracić


Jeżeli w trakcie roku dziecko wstąpiło w związek małżeński albo na podstawie orzeczenia sądu zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie (w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych), to rodzice tracą prawo do ulgi począwszy od miesiąca kalendarzowego, w którym to nastąpiło. Jeżeli więc dziecko zawarło związek małżeński np. w sierpniu, to istnieje możliwość odliczenia od podatku łącznie 648,69 zł (7x92,67 zł), czyli do lipca włącznie.

reklama

Źródło:

Tax Care
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama