reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2013 > Jak złożyć oświadczenie PIT-12

Jak złożyć oświadczenie PIT-12

Do 10 stycznia 2014 r. podatnicy mogą złożyć płatnikowi oświadczenie, że zamierzają skorzystać z możliwości sporządzenia rozliczenia rocznego za 2013 r. przez płatnika.

Krajowa Informacja Podatkowa stoi na stanowisku, że PIT-12 podatnicy mogą złożyć do 10 stycznia 2014 r. włącznie. Powinni to zrobić na specjalnie przeznaczonym do tego formularzu PIT-12 (wersja 5). Podatnik, który złoży płatnikowi oświadczenie po tym terminie, nie otrzyma od płatnika PIT-40. Nadal formularza PT-12 nie mogą złożyć podatnicy rozliczający się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie rozliczająca się z dzieckiem oraz podatnicy, którzy zamierzają skorzystać z ulgi na dziecko.

Możliwość zlecenia płatnikowi rozliczenia rocznego podatku dochodowego dotyczy m.in. pracowników, którzy uzyskali dochody tylko od swojego pracodawcy.

Rozliczenie to jest możliwe tylko w przypadku pracowników, którzy nie korzystają z większości preferencji przewidzianych przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy do nich m.in. wspólne rozliczenie z małżonkiem lub dzieckiem. Ministerstwo Finansów rozważało możliwość składania oświadczenia PIT-12 przez pracowników chcących rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub osoby samotne rozliczające się z dzieckiem, ale wycofało się z tego pomysłu.

Ulga na dziecko w rozliczeniu rocznym za 2013 r.

Ulga internetowa w rozliczeniu rocznym PIT za 2013 r.

Z rozliczenia podatku przez płatnika może zatem w 2014 r. (podobnie jak w zeszłym roku) skorzystać pracownik, który:

• nie korzysta z odliczeń od dochodu, z wyjątkiem odliczenia składek ZUS,

• odlicza od podatku tylko kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Na skutek dokonanej w 2008 r. nowelizacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pracownicy składający oświadczenie PIT-12 zostali pozbawieni możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej. Podatnicy, którzy chcieliby skorzystać w rozliczeniu dochodów za 2013 r. z ulgi z tytułu posiadania dzieci, nie mogą złożyć płatnikowi oświadczenia PIT-12.

Pracodawcy mają obowiązek sporządzenia za pracownika rocznego rozliczenia za 2013 r. na formularzu PIT-40 w terminie do końca lutego 2014 r. W tym samym terminie powinni przekazać to rozliczenie pracownikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania pracownika.

Złożenie pracodawcy oświadczenia PIT-12 w terminie do 10 stycznia br. zwalnia pracownika z konieczności samodzielnego rozliczenia się z fiskusem. Nie pozbawia go jednak takiej możliwości.

Ulga internetowa

Zapraszamy na forum o podatku PIT

W sytuacji gdy pracownik, mimo złożonego przez pracodawcę rozliczenia na formularzu PIT-40, zdecyduje się złożyć samodzielnie roczne rozliczenie swoich dochodów, ma taką możliwość. W takim przypadku powinien do składanego zeznania dołączyć pismo wyjaśniające przyczyny takiego postępowania.


Podstawa prawna:

- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 234, poz. 1391

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Źródło:

Monitor Księgowego
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama