| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2013 > Jak rozliczyć ulgę na dziecko?

Jak rozliczyć ulgę na dziecko?

W rozliczeniu rocznym PIT za rok 2013 r. obowiązują nowe zasady rozliczania ulgi na dziecko. Najwięcej na zmianach zyskają osoby, które posiadają trójkę lub więcej dzieci. W rozliczeniu rocznym PIT za 2013 r. ulgę na dziecko mogą jednak stracić niektóre osoby posiadające tylko jedno dziecko.

Próg uprawniający do ulgi został obniżony do 56 000 zł rocznie dla podatników, którzy nawet przez część roku kalendarzowego wychowywali dzieci poza związkiem małżeńskim.

Dwoje dzieci uprawnia do odliczenia łącznie kwoty 2 204,08 zł rocznie, trzecie dziecko pozwala na odliczenie kwoty 1.668,06 złotych w roku. Czwarta i każda następna pociecha ulży rodzicom o 2 224,08 zł w stosunku rocznym. Trzeba przy tym pamiętać, że rodziny wielodzietne nie zwiększą odliczeń za pierwszą dwójkę dzieci.


Ulga na dziecko w rozliczeniu rocznym PIT za 2013 r.


Jaki formularz PIT wypełnić korzystając z ulgi?


Podatnik, który chce skorzystać z ulgi na dziecko wypełnia formularz PIT/O. Składa go jako załącznik do zeznań PIT-28, PIT-36 lub PIT-37


Formularze PIT 2013. Jaki formularz wybrać do rozliczenia rocznego PIT?


Ulga na dziecko w przypadku rozwodu?


Jeżeli oboje rodzice wykonują władzę rodzicielską, wówczas ulga na dziecko przysługuje każdemu z rodziców w proporcjach przez nich ustalonych, z tym, że łączna kwota odliczeń, przez nich dokonana nie może przekroczyć kwoty odliczeń przysługujących względem danego dziecka, a jeżeli takich proporcji nie ustalili, to należy przyjąć, że ulga na dziecko przysługuje każdemu z rodziców w częściach równych. Istotne jest, aby nie dochodziło do dublowania ulgi.


Kiedy nie można skorzystać z ulgi?


Ulga na dziecko przysługuje na dzieci do 25 lat uczące się w szkołach, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepodlegającej opodatkowaniu.

Odliczenie nie przysługuje, poczynając od miesiąca, w którym dziecko:

- na podstawie orzeczenia sądu zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych,

- wstąpiło w związek małżeński.


Podstawa prawna:

- Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 31 marca 2010 Nr 51 poz. 307 ze zm.)

Narzędzia księgowego

POLECANE

PODATKI 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »