reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2013 > Sposób rozliczenia wydatków na Internet przez przedsiębiorcę

Sposób rozliczenia wydatków na Internet przez przedsiębiorcę

W miejscu zamieszkania prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Zarówno do celów prowadzonej działalności, jak i prywatnych korzystam z sieci Internet. W jaki sposób mogę uwzględnić te wydatki w PIT-36 za 2012 r.?

Wydatki poniesione przez przedsiębiorcę na korzystanie w miejscu zamieszkania z Internetu podatkowo mogą być rozliczone na dwa sposoby, tj.:

• zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej albo

• odliczone od dochodu w ramach tzw. ulgi internetowej.

Do kosztów zaliczone mogą być tylko wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na zaliczenie wydatków na dostęp do Internetu do kosztów prowadzonej działalności, to nie może ich odliczyć w ramach ulgi internetowej. Z drugiej strony wydatki odliczone w ramach ulgi internetowej nie mogą być zaliczone do kosztów.

Do kosztów uzyskania przychodów podatnik może zaliczyć te wydatki na dostęp do Internetu, które wykazują związek z prowadzoną działalnością gospodarczą (art. 22 ust. 1 updof). To na podatniku spoczywa ciężar udowodnienia, że wydatki te są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W przypadku używania Internetu w miejscu zamieszkania do celów prywatnych oraz firmowych precyzyjne rozdzielenie wydatków firmowych od prywatnych jest trudne. Z tego powodu bezpieczniejszym rozwiązaniem jest odliczenie poniesionych wydatków na Internet w ramach ulgi internetowej.

Wówczas podatnik nie musi wykazywać związku wydatków z uzyskanymi przychodami. Ulga na Internet jest jednak limitowana. Podatnik może odliczyć od dochodu wydatki poniesione w roku podatkowym w maksymalnej wysokości 760 zł (art. 26 ust. 1 pkt 6a updof).

Dlatego takie rozwiązanie będzie korzystne dla przedsiębiorcy wówczas, gdy wydatki na Internet poniesione w 2012 r. nie przekroczyły kwoty 760 zł. Jeżeli wydatki te znacznie przekraczają wymieniony limit, można zaliczyć uzasadnioną część wydatków do kosztów prowadzonej działalnością gospodarczej, a pozostałą część odliczyć w ramach limitu ulgi.

Ciężar udowodnienia przyjętej proporcji będzie spoczywał na podatniku, co podkreślił m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 19 czerwca 2009 r. (nr ITPB1/415-267/09/WM):Wydatki ponoszone z tytułu opłat za korzystanie z Internetu – stałe łącze stanowią koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, ale wyłącznie w części wykorzystywanej na potrzeby działalności gospodarczej, po wyłączeniu, w ustalonej przez Panią proporcji, wydatków na wykorzystywanie Internetu do celów prywatnych, o ile proporcja ta jest rzeczywiście uzasadniona.

Ulga internetowa 2013

Ulga internetowa 2012 / 2013

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama