reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2013 > Czy można skorzystać z ulgi na dziecko przy działalności opodatkowanej liniowo

Czy można skorzystać z ulgi na dziecko przy działalności opodatkowanej liniowo

W 2013 r. wykonywałem działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Ponadto uzyskałem dochody z umowy o pracę. Od kilku lat wychowuję małoletnie dziecko. Czy mogę skorzystać z ulgi na wychowanie dziecka?

Tak. Czytelnik może odliczyć ulgę na dziecko w zeznaniu składanym za 2013 r. Odliczenia tej ulgi dokona w zeznaniu PIT-37, w którym rozliczyć powinien dochód ze stosunku pracy.

W przedstawionych okolicznościach Czytelnik za 2013 r. ma obowiązek złożyć dwa zeznania podatkowe:

• PIT-36L – w którym rozliczy dochód (stratę) z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym,

• PIT-37 – w którym rozliczy dochód z umowy o pracę.

Ulgę z tytułu wychowania dziecka podatnik ma prawo odliczyć od podatku dochodowego obliczonego według skali podatkowej (art. 27f ust. 1 updof). Podatek liniowy nie jest podatkiem obliczanym według skali podatkowej. Oznacza to, że podatnik nie może odliczyć ulgi na dziecko w zeznaniu rocznym PIT-36L.

Opodatkowany według skali podatkowej jest natomiast dochód z umowy o pracę. Dochód ten podlega rozliczeniu w zeznaniu PIT-37. Tym samym podatnik może odliczyć ulgę na dziecko od podatku rozliczanego w zeznaniu PIT-37. Sam fakt uzyskania przez podatnika dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanego podatkiem liniowym nie stanowi przeszkody w skorzystaniu z ulgi prorodzinnej. 

Od rozliczenia dochodów osiągniętych w 2013 roku wysokość limitów odliczenia jest zróżnicowana w zależności od liczby dzieci.

Za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wykonuje władzę, pełni funkcję, sprawuje opiekę lub utrzymuje dziecko limit wynosi:

- na 1 dziecko 92,67 zł (rocznie 1 112,04 zł, dziennie 3,09 zł)
W przypadku jednego dziecka warunkiem zastosowania odliczenia jest spełnienie kryterium dochodowości. Otóż podatnik posiadający jedno dziecko i:

- pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy (z wyjątkiem osoby w stosunku do której orzeczono separację, lub którego małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności) - może skorzystać z odliczenia, jeżeli roczne jego dochody łącznie z dochodami małżonka nie przekroczyły kwoty 112 000 zł,
- będący osobą samotnie wychowującą dziecko w rozumieniu przepisów ustawy - może skorzystać z odliczenia, jeżeli jego roczne dochody nie przekroczyły kwoty 112 000 zł,
- niepozostający w związku małżeńskim (przez cały rok podatkowy lub jego cześć) oraz niebędący osobą samotnie wychowującą dzieci w rozumieniu przepisów ustawy - może skorzystać z odliczenia, jeżeli jego roczne dochody nie przekroczyły kwoty 56 000 zł.

reklama

Ekspert:

Grzegorz Ziółkowski

Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, specjalizuje się w podatkach dochodowych, zarówno od osób fizycznych, jak i podmiotów prawnych. Autor licznych publikacji.

Źródło:

Monitor Księgowego
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama