reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2013 > Kiedy podatnik może rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko

Kiedy podatnik może rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą skorzystać z preferencyjnego sposobu rozliczenia podatku. Polega on na zapłacie w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy sumy dochodów osoby samotnie wychowującej dziecko oraz dziecka.

Aby w zeznaniu za 2013 r. skorzystać z rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko, należy spełnić następujące warunki:

Warunek 1: Podatnik musi być osobą samotnie wychowującą dziecko

Rozliczając się jako osoba samotnie wychowująca dziecko, podatnik musi być albo rodzicem, albo opiekunem prawnym, który jest:

1) panną,

2) kawalerem,

3) wdowcem,

4) wdową,

5) rozwódką,

6) rozwodnikiem,

7) osobą, wobec której orzeczono separację,

8) osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Należy podkreślić, że na skutek nowelizacji updof w zeznaniu za 2011 r. z preferencyjnego opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca dziecko mogą również skorzystać samotni rodzice, jeżeli łącznie spełniają następujące warunki:

1) mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,

2) osiągnęły podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przychody w wysokości stanowiącej co najmniej 75% całkowitego przychodu osiągniętego w danym roku podatkowym,

3) udokumentowały certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Zapraszamy na forum o podatku PIT

Warunek 2: Wychowywanie dziecka małoletniego lub uczącego się

Podatnik, będący osobą samotnie wychowującą dziecko, musi wychowywać w roku podatkowym, za który dokonuje rozliczenia, dziecko lub dzieci:

1) małoletnie. W tym punkcie nowelizacja updof nie wprowadziła żadnych zmian;

PRZYKŁAD

Pani Janina Kaczmarczyk jest panną. Samotnie wychowuje 3-letnią córkę. Pani Janina może w zeznaniu za 2013 r. skorzystać z rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

2) bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. W tym punkcie nowelizacja updof przyznała preferencję także tym podatnikom, których dzieci otrzymują dodatek pielęgnacyjny oraz rentę socjalną;

Ulga na dziecko w rozliczeniu rocznym za 2013 r.

Ulga internetowa w rozliczeniu rocznym PIT za 2013 r.

PRZYKŁAD

Pani Renata Okuniewska jest rozwódką. Wychowuje samotnie syna, który ze względu na zły stan zdrowia otrzymuje dodatek pielęgnacyjny. Pani Renata może w zeznaniu za 2013 r. skorzystać z rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko. 

reklama

Autor:

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama