reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2013 > Rozliczenie roczne „kartowiczów” i „ryczałtowców”

Rozliczenie roczne „kartowiczów” i „ryczałtowców”

2 lutego 2015 r. mija termin złożenia deklaracji PIT-16A za 2014 rok (bo 31 stycznia wypada w 2015 r. w sobotę) . Składają ją podatnicy opłacający podatek z działalność gospodarczej w formie karty podatkowej. W PIT-16A za 2014 r. należy wykazać wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach 2014 roku. 2 lutego 2015 r. mija też termin złożenia zeznania rocznego PIT-28. Składają je podatnicy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Karta podatkowa

Podatnicy opłacający podatek dochodowy w formie karty podatkowej nie mają obowiązku składania zeznań rocznych (art. 24 ust. 1 ustawy o PIT). Przypominamy jednak, że na podatnikach opłacających kartę podatkową ciąży obowiązek złożenia deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach. Deklarację tę należy złożyć co do zasady do 31 stycznia na formularzu PIT-16A. Jednak z uwagi na fakt, że w 2015 roku 31 stycznia wypada w sobotę, to termin złożenia deklaracji przesuwa się (zgodnie z art. 12 § 5 ordynacji podatkowej) na 2 lutego 2015 r..

WAŻNE!

Deklarację PIT-16A za 2014 r. należy złożyć do 2 lutego 2015 r.

Do rozliczenia za 2014 r. płatnicy karty podatkowej powinni wykorzystać wersję 7 deklaracji PIT-16A.

Aktualne formularze dla ryczałtowców, płacących kartę podatkową i duchownych znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 listopada 2014 r. w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 28 listopada 2014 poz. 1672).

Nowe wzory deklaracji i informacji PIT 2014 / 2015

Deklarację PIT-16A podatnik powinien złożyć do urzędu skarbowego:

- według miejsca położenia zorganizowanego zakładu, wskazanego przez niego w zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej,

- według miejsca zamieszkania podatnika lub siedziby spółki - jeżeli podatnik nie dopełnił zgłoszenia działalności do ewidencji lub gdy działalność jest wykonywana bez posiadania zorganizowanego zakładu,

- według miejsca zamieszkania jednego ze wspólników - jeżeli nie można ustalić siedziby spółki.

W przypadku gdy podatnik prowadzi działalność w kilku zorganizowanych zakładach na terenie objętym właściwością miejscową kilku naczelników urzędów skarbowych, deklarację PIT-16A powinien złożyć według miejsca wskazanego jako siedziba działalności.

Podatnik, wypełniając deklarację PIT-16A, powinien wykazać kwoty składki zdrowotnej zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w każdym miesiącu. W związku z tym w deklaracji PIT-16A za 2014 r. podatnik powinien wykazać kwotę składki zdrowotnej zapłaconej i odliczonej od karty od stycznia do grudnia 2014 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podatnicy opłacający podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mają obowiązek składania zeznań rocznych. Powinni to robić na formularzu PIT-28 w terminie do 31 stycznia (art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej) - w 2015 roku wyjątkowo do 2 lutego.

Zeznanie za 2014 r. podatnik powinien złożyć na wersji 17 formularza PIT-28 w terminie do 2 lutego 2015 r.

W zeznaniu PIT-28 podatnik wykaże m.in.:

• przychody objęte ryczałtem według stawki 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20% (część C. zeznania),

• kwotę strat z lat ubiegłych, jeżeli takie straty wystąpiły u podatnika (część D.1. zeznania),

• wysokość składek zapłaconych na ubezpieczenia społeczne (część D.1. zeznania),

• odliczenia z tytułu ulg, m.in. na Internet, odsetkowej, oraz nabycia nowych technologii (część D.1. i D.2. zeznania),

• wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne (część H. zeznania),

• kwotę ryczałtu do wpłaty do urzędu skarbowego lub kwotę nadpłaty (część K. zeznania),

• wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Nowe wzory deklaracji i informacji PIT 2014 / 2015

Zeznanie PIT-28, deklaracje PIT-16A i PIT-19A można wysłać drogą elektroniczną bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W przypadku popełnienia błędu w formularzu w ten sam sposób składa się również korektę tych deklaracji. Podatnicy mogą skorzystać z darmowego programu przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Aplikacja e-Deklaracje Desktop dostępna jest na stronie internetowej: www.e-deklaracje.gov.pl

• art. 6-22, art. 23-41 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930

reklama

Źródło:

Własne
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama