reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2013 > Podatek liniowy w rozliczeniu rocznym

Podatek liniowy w rozliczeniu rocznym

Istotą podatku liniowego jest to, że bez względu na wysokość dochodu osiąganego z działalności gospodarczej podatnik opłaca podatek stale według stawki 19 proc.

Zobacz poradnik: Jak rozliczyć się w PIT-36 i PIT-36L

Wybierając podatek liniowy, podatnik prowadzi ewidencję podatkową w postaci księgi przychodów i rozchodów albo ksiąg rachunkowych. Rozliczenia rocznego dokonuje się na podstawie prowadzonej dokumentacji podatkowej. Należy pamiętać o tym, że forma ta nie jest praktycznie dostępna nawet przez dwa lata dla osób przechodzących na tzw. samozatrudnienie. Niezaprzeczalnym atutem opodatkowania w formie podatku liniowego jest to, że podatnik może wpływać na wysokość podatku poprzez koszty uzyskania przychodu, a i tak niezależnie od wysokości tego dochodu opłaca podatek według stawki 19%. Do minusów tej formy opodatkowania należy to, że podatnik, obliczając podatek, nie skorzysta z kwoty wolnej od podatku (przy skali podatkowej daje to pomniejszenie podatku o kwotę 556,02 zł). Przy dochodzie opodatkowanym podatkiem liniowym nie skorzystamy również z dużej części odliczeń. Podatnik od dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym odliczy jedynie straty z lat ubiegłych i składki na ubezpieczenia społeczne, a od podatku liniowego składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Podatnik może również wnioskować o przekazanie 1% tego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

WAŻNE
Opodatkowanie przedsiębiorcy podatkiem liniowym pozbawia go prawa do rozliczenia wspólnego z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Rozliczenia podatku liniowego dokonuje się na formularzu PIT-36L.

PIT-36L
Formularz ten przeznaczony jest do rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym. Rozliczeniu w tym zeznaniu podlega jeszcze podatek zryczałtowany, który nie został pobrany przez płatnika. Osiąganie przychodów opodatkowanych według skali zmusza podatnika do złożenia drugiego zeznania.

Przykład

Podatnik uzyskuje przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym. Oprócz tego uzyskuje przychody z umowy o pracę. Jego małżonka uzyskuje wyłącznie przychody z umowy o pracę. Podatnik, rozliczając się za 2012 r., złoży zeznanie PIT-36L (rozliczenie działalności gospodarczej) oraz PIT-37 (rozliczenie umowy o pracę). Jego małżonka odrębnie złoży zeznanie PIT-37 (rozliczenie umowy o pracę).

Zeznanie PIT-36L składane jest tylko indywidualnie. Za 2012 r. składamy formularz według wzoru nr 8.

Z praktyki organów podatkowych

Strata powstała w związku z udziałem w spółce cywilnej a dochód z działalności prowadzonej indywidualnie, opodatkowanej podatkiem liniowym

reklama

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama