reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2012 > Podatek liniowy w rozliczeniu rocznym - PIT 2012

Podatek liniowy w rozliczeniu rocznym - PIT 2012

Istotą podatku liniowego jest to, że bez względu na wysokość dochodu osiąganego z działalności gospodarczej podatnik opłaca podatek stale według stawki 19 proc.

Pismo z 16 września 2008 r. Izby Skarbowej w Katowicach (nr I BPB1/415-480/08/TK – KAN-6063/05/08)

Pytanie:
Czy od dochodu osiągniętego z działalności prowadzonej na własne nazwisko, opodatkowanej podatkiem liniowym można odliczyć stratę z działalności gospodarczej poniesionej z tytułu udziału w spółce cywilnej opodatkowanej na zasadach ogólnych?
Odpowiedź:
Zdaniem wnioskodawcy, przepis art. 9 ust. 3u.p.d.o.f. stanowi, że o stratę ze źródła przychodu poniesioną w roku podatkowym można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. Z powyższego przepisu wynika, że poniesioną stratę odliczamy od dochodu z tożsamego źródła, tj. stratę z działalności gospodarczej odliczamy od dochodu z działalności gospodarczej. Zdaniem podatnika nie ma przeszkód, aby odliczyć stratę poniesioną przez spółkę cywilną od dochodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej na własne nazwisko. W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe (…)
Jednocześnie zauważyć należy, iż zgodnie z art. 9a ust. 5 u.p.d.o.f., jeżeli podatnik:
1) prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
2) jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej
– wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

PIT/Z
Załącznik ten to informacja o dochodzie z działalności gospodarczej podatników, którzy korzystają z tzw. kredytu podatkowego, czyli zwolnienia w zakresie płacenia zaliczek. Małżonkowie zawsze składają ten załącznik odrębnie. Jest to załącznik do zeznania PIT-36 i PIT-36L.

Zarówno w zeznaniu PIT-36, jak i PIT--36L przedsiębiorcy mają obowiązek wykazania 10% zryczałtowanego podatku od remanentu likwidacyjnego, jeżeli likwidacja jest przeprowadzana w grudniu danego roku.

SSE-R
Załącznik ten służy do rozliczenia podatku dochodowego od dochodów uzyskanych w specjalnej strefie ekonomicznej z działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie zezwolenia. Jest to załącznik do zeznania PIT-36.

reklama

Źródło:

INFOR
INFORLEX Sprawozdawczość Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama