reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2012 > Dochody dziecka a ulga prorodzinna

Dochody dziecka a ulga prorodzinna

Siedemnastoletni syn pracownika naszej jednostki pracował podczas wakacji w fast foodzie na umowę zlecenia i zarobił 96 zł brutto. Pracownik pyta, czy rodzice będą musieli te zarobki wykazać w swoim zeznaniu rocznym za 2012 r. (będą się rozliczać wspólnie)? Czy będą one miały jakiś wpływ na ulgę prorodzinną?

W tym przypadku syn rozliczy dochód uzyskany w 2012 r. z tytułu umowy zlecenia samodzielnie. Dochód ten nie będzie miał wpływu na możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej – z uwagi na jego wysokość (niepowodującą obowiązku zapłaty podatku).


Ważne!

Roczny dochód niepowodujący obowiązku zapłaty podatku w 2012 r. to kwota 3091 zł.


Dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych (z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku) dolicza się do dochodów rodziców lub opiekunów, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Dochody małoletniego dziecka z jego własnej pracy nie mogą być wykazane w zeznaniu podatkowym rodziców. W konsekwencji syn powinien samodzielnie rozliczyć dochody uzyskane z umowy zlecenia.

Ulga prorodzinna przysługuje z tytułu wychowywania w danym roku własnych lub przysposobionych dzieci:

- małoletnich,

- bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

- do ukończenia przez nie 25 lat, uczących się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Polska państwie – jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach zasadach ogólnych lub z odpłatnego zbycia papierów wartościowych – w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, z wyjątkiem renty rodzinnej.


Ważne!

Ulga prorodzinna przysługuje za każdy miesiąc sprawowania opieki nad dzieckiem. Za każdy taki miesiąc podatnik może odliczyć 1/6 kwoty zmniejszającej podatek w pierwszym przedziale skali podatkowej – 92,67 zł, czyli 1112,04 za cały rok.


Ponadto na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnik jest obowiązany przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności:

1) odpis aktu urodzenia dziecka,

2) zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka,

3) odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę zawartą między rodziną zastępczą a starostą,

4) zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

Podstawowym zatem warunkiem, jaki musi być spełniony, aby skorzystać z ulgi prorodzinnej w przypadku dzieci pełnoletnich i pełnosprawnych, jest to, aby uczyły się oraz nie uzyskiwały dochodów. Wyjątkiem od tej zasady jest uzyskiwanie przez dziecko dochodów wolnych od podatku dochodowego (np. alimenty, stypendia socjalne lub naukowe), dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku (w 2012 r. jest to kwota 3091 zł) oraz renty rodzinnej.

Z treści pytania wynika zaś, że dochody dziecka pracownika jednostki wyniosły 96 zł brutto, tak więc osiągnięty dochód nie powoduje utraty prawa do skorzystania z ulgi prorodzinnej.


Podstawa prawna:

- Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 31 marca 2010 Nr 51 poz. 307 ze zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama