reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2011 > Czy opiekun prawny może skorzystać z ulgi na dziecko

Czy opiekun prawny może skorzystać z ulgi na dziecko

Sąd rodzinny ustanowił mnie od 1 kwietnia 2011 r. opiekunem prawnym mojej siostrzenicy. Rodzice dziecka nie żyją od 2010 r. Sama nie posiadam swoich dzieci. Czy mogę w rozliczeniu za 2011 r. skorzystać z ulgi na dziecko? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości ulga ta mi przysługuje?

RADA

Jako opiekun prawny siostrzenicy ma Pani prawo do skorzystania z ulgi na dziecko w rozliczeniu za 2011 r., pod warunkiem że siostrzenica z Panią zamieszkiwała. Ulga przysługuje Pani w wysokości 92,67 zł za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym pełniła Pani funkcję opiekuna prawnego.

UZASADNIENIE

Ulga na dziecko przysługuje osobie, która w roku podatkowym, za który dokonuje rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych wobec małoletniego dziecka:

• wykonywała władzę rodzicielską,

• pełniła funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nią zamieszkiwało,

• sprawowała opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą (art. 27f ust. 1 updof).

Oznacza to, że grono podmiotów, którym przysługuje prawo do skorzystania z ulgi na dziecko, nie ogranicza się jedynie do rodziców sprawujących wobec swoich dzieci władzę rodzicielską. Ustawodawca dopuścił również możliwość skorzystania z tego rodzaju ulgi m.in. przez podmioty, które pełnią wobec dzieci funkcję opiekuna prawnego. Należy zaznaczyć, że organy podatkowe dopuszczają możliwość skorzystania z ulgi na dziecko przez opiekunów prawnych ustanowionych przez sąd rodzinny, tak jak to się stało w opisanym przez Panią stanie faktycznym. Odmawiają takiego prawa opiekunom dziecka ustanowionym w akcie notarialnym. W interpretacji indywidualnej z 16 czerwca 2011 r., nr ILPB1/415-429/11-2/TW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził, że:

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawczyni sprawuje opiekę nad wnukiem na podstawie aktu notarialnego.

W przedmiotowej sprawie uznać zatem należy, iż ustanowienie opiekuna prawnego może zostać dokonane wyłącznie przez sąd opiekuńczy, którym jest wydział rodzinny i opiekuńczy sądu rejonowego. Zatem dokumentem właściwym, który dawałby prawo do skorzystania przez Wnioskodawczynię z tzw. ulgi prorodzinnej, jest zaświadczenie wydane przez sąd rodzinny o ustanowieniu opiekuna prawnego, na co jednoznacznie wskazuje przepis art. 27f ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, Wnioskodawczyni na podstawie aktu notarialnego nie mogła odliczyć w zeznaniu rocznym za 2010 r. ulgi na dziecko.

W przypadku opiekunów prawnych warunkiem skorzystania z ulgi jest, aby dziecko z takim opiekunem zamieszkiwało. Jeżeli zatem Pani siostrzenica zamieszkiwała z Panią w 2011 r., przysługuje Pani ulga z tytułu jej wychowywania.

reklama

Źródło:

Monitor Księgowego
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama