reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2011 > Czy opiekun prawny może skorzystać z ulgi na dziecko

Czy opiekun prawny może skorzystać z ulgi na dziecko

Sąd rodzinny ustanowił mnie od 1 kwietnia 2011 r. opiekunem prawnym mojej siostrzenicy. Rodzice dziecka nie żyją od 2010 r. Sama nie posiadam swoich dzieci. Czy mogę w rozliczeniu za 2011 r. skorzystać z ulgi na dziecko? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości ulga ta mi przysługuje?

RADA

Jako opiekun prawny siostrzenicy ma Pani prawo do skorzystania z ulgi na dziecko w rozliczeniu za 2011 r., pod warunkiem że siostrzenica z Panią zamieszkiwała. Ulga przysługuje Pani w wysokości 92,67 zł za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym pełniła Pani funkcję opiekuna prawnego.

UZASADNIENIE

Ulga na dziecko przysługuje osobie, która w roku podatkowym, za który dokonuje rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych wobec małoletniego dziecka:

• wykonywała władzę rodzicielską,

• pełniła funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nią zamieszkiwało,

• sprawowała opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą (art. 27f ust. 1 updof).

Oznacza to, że grono podmiotów, którym przysługuje prawo do skorzystania z ulgi na dziecko, nie ogranicza się jedynie do rodziców sprawujących wobec swoich dzieci władzę rodzicielską. Ustawodawca dopuścił również możliwość skorzystania z tego rodzaju ulgi m.in. przez podmioty, które pełnią wobec dzieci funkcję opiekuna prawnego. Należy zaznaczyć, że organy podatkowe dopuszczają możliwość skorzystania z ulgi na dziecko przez opiekunów prawnych ustanowionych przez sąd rodzinny, tak jak to się stało w opisanym przez Panią stanie faktycznym. Odmawiają takiego prawa opiekunom dziecka ustanowionym w akcie notarialnym. W interpretacji indywidualnej z 16 czerwca 2011 r., nr ILPB1/415-429/11-2/TW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził, że:

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawczyni sprawuje opiekę nad wnukiem na podstawie aktu notarialnego.

W przedmiotowej sprawie uznać zatem należy, iż ustanowienie opiekuna prawnego może zostać dokonane wyłącznie przez sąd opiekuńczy, którym jest wydział rodzinny i opiekuńczy sądu rejonowego. Zatem dokumentem właściwym, który dawałby prawo do skorzystania przez Wnioskodawczynię z tzw. ulgi prorodzinnej, jest zaświadczenie wydane przez sąd rodzinny o ustanowieniu opiekuna prawnego, na co jednoznacznie wskazuje przepis art. 27f ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, Wnioskodawczyni na podstawie aktu notarialnego nie mogła odliczyć w zeznaniu rocznym za 2010 r. ulgi na dziecko.

W przypadku opiekunów prawnych warunkiem skorzystania z ulgi jest, aby dziecko z takim opiekunem zamieszkiwało. Jeżeli zatem Pani siostrzenica zamieszkiwała z Panią w 2011 r., przysługuje Pani ulga z tytułu jej wychowywania.

reklama

Źródło:

Monitor Księgowego
PODATKI 2020 - pakiet STANDARD238.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emilianowicz Kuchta Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama