reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2011 > Czy samotny rodzic rozliczający się wspólnie z dzieckiem może skorzystać z ulgi na dziecko

Czy samotny rodzic rozliczający się wspólnie z dzieckiem może skorzystać z ulgi na dziecko

Wychowuję sama (jestem panną) 10-letnią córkę. Ojciec dziecka jest nieznany. Za 2011 r. chciałabym się rozliczyć wspólnie z córką. Czy mogę skorzystać z ulgi na dziecko?

RADA

Samotny rodzic korzystający z preferencyjnego opodatkowania wspólnie z dzieckiem ma prawo do odliczenia ulgi z tytułu jego wychowywania.

UZASADNIENIE

Wśród podatników uprawnionych do skorzystania z ulgi na dziecko są osoby wykonujące względem małoletnich dzieci w roku podatkowym władzę rodzicielską. Ustawodawca nie uzależnił prawa do tej ulgi od przyjętego sposobu rozliczenia osiąganych dochodów. Ponieważ z pytania wynika, że jest Pani osobą samotnie wychowującą córkę, z całą pewnością zalicza się Pani do grona osób uprawnionych do skorzystania z tej ulgi. Z uwagi na to, że wykonywała Pani władzę rodzicielską wobec córki przez cały 2011 r., przysługuje Pani odliczenie w pełnej wysokości tj. 1112,04 zł, pod warunkiem że kwota wykazanego podatku pozwoli Pani na wykorzystanie ulgi. Na temat prawa do skorzystania z ulgi na dziecko przez osoby samotne rozliczające swe dochody wspólnie z dzieckiem wypowiadały się również organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej z 27 maja 2011 r., nr IBPBII/1/415-241/11/MCZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że:

Ponadto wnioskodawczyni będzie miała prawo odliczyć od podatku dochodowego za 2011 r. tzw. ulgę prorodzinną, jeżeli będzie w tymże roku wykonywała władzę rodzicielską i będzie wychowywała swoje dziecko.

reklama

Źródło:

Monitor Księgowego
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Smolińska-Wiśnioch

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama