reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2011 > Czy małżonkowie mogą skorzystać z ulgi meldunkowej, gdy w zbywanym mieszkaniu był zameldowany tylko jeden z nich

Czy małżonkowie mogą skorzystać z ulgi meldunkowej, gdy w zbywanym mieszkaniu był zameldowany tylko jeden z nich

Razem z żoną nabyłem w 2008 r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Żona od początku była tam zameldowana na pobyt stały. Ja nie byłem w tym mieszkaniu w ogóle zameldowany, ponieważ jestem zameldowany w innym miejscu. Czy możemy oboje skorzystać z ulgi meldunkowej? Oboje osiągamy dochody ze stosunku pracy.

RADA

Pomimo że nie był Pan zameldowany w sprzedanym w 2011 r. mieszkaniu, które nabył Pan z żoną w 2008 r., ma Pan prawo do skorzystania z ulgi meldunkowej.

UZASADNIENIE

Ponieważ z pytania wynika, że nabyli Państwo lokal mieszkalny w 2008 r., to w przypadku rozliczania przychodu z jego sprzedaży należy zastosować art. 8 ust. 1 ustawy z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Na jego mocy do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c) updof nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 126 updof w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. wolne od podatku dochodowego są:

przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

• budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

• lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,

• spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,

• prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie – jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)–d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

W przypadku gdy współwłaścicielami nieruchomości są współmałżonkowie, zwolnienie ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków (art. 21 ust. 22 w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.).

Zwolnienie ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości złoży oświadczenie, że spełnia warunki do jego zastosowania (art. 21 ust. 21 updof). Jednak dla podatników, którzy nabyli lokal mieszkalny pomiędzy 1 stycznia 2007 r. a 31 grudnia 2008 r., ustanowiono od tej zasady wyjątek. Podmioty te ww. oświadczenie składają w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości (art. 8 ust. 3 ww. ustawy zmieniającej).

Z przywołanych wyżej przepisów wynika, że z ulgi meldunkowej mają prawo skorzystać oboje małżonkowie. Organy podatkowe zajmowały dotychczas niekorzystne dla podatników stanowisko, zgodnie z którym warunkiem skorzystania z ulgi meldunkowej przez oboje małżonków był meldunek każdego z nich w zbywanym lokalu przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. W związku z tym w przypadku gdy któryś z małżonków nie spełniał tego warunku, organy podatkowe odmawiały mu prawa do skorzystania z ulgi meldunkowej (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 15 czerwca 2011 r., nr IBPBII/2/415-342/11/CJS).

reklama

Źródło:

Monitor Księgowego
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama