reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2011 > Ulga internetowa na internet mobilny i korzystanie z sieci w kawiarenkach

Ulga internetowa na internet mobilny i korzystanie z sieci w kawiarenkach

Wydatki na internet mobilny i korzystanie z sieci w kawiarenkach internetowych można wliczyć do ulgi internetowej.

W rozliczeniu rocznym PIT za 2011 r. po raz pierwszy ulga na Internet obejmuje także korzystanie z urządzeń mobilnych, co oznacza, że odliczymy od dochodu Internet w laptopie czy w telefonie komórkowym. Wydatki na Internet odliczymy również korzystając z sieci w kawiarenkach internetowych. Zmiany te to wynik nowelizacji ustawy o PIT, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2011 r.

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, do ulgi internetowej uprawniały wydatki na Internet „w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika”. Przepisy nie zabraniały odliczenia wydatków na internet mobilny, ale odpowiednich regulacji brakowało w ustawie.

To nie koniec zmian – ulgi internetowej nie trzeba już dokumentować obligatoryjnie fakturą VAT. Urząd skarbowy uzna bowiem każdy dokument potwierdzający opłatę za używanie sieci (np. przelew bankowy, rachunek z kawiarenki internetowej itp.).

W praktyce operatorzy usług internetowych coraz częściej proponują klientom rezygnację z papierowych faktur VAT na rzecz faktur udostępnianych na stronie internetowej operatora tylko do wiadomości użytkowników bądź przesyłanych użytkownikom pocztą elektroniczną. Z tego m.in. względu ustawodawca zrezygnował z dokumentowania wydatków poniesionych na Internet fakturą VAT.

Wysokość wydatków z tego tytułu ustala się obecnie na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Zatem każdy dowód, z którego będzie wynikało, że podatnik uiścił opłatę za użytkowanie Internetu, będzie dowodem stanowiącym podstawę do dokonania odliczenia.

W zeznaniu rocznym PIT za rok 2011 potwierdzeniem wydatków na Internet będzie dokument zawierający:

- dane identyfikacyjne kupującego (odbiorcę usługi),

- dane identyfikacyjne sprzedającego (usługę),

- rodzaj usługi,

- kwotę zapłaty.

Dodatkowo, posiadanie faktury VAT nie będzie konieczne.

Ważne!
Niezmieniony został natomiast limit ulgi internetowej, z tytułu której odliczyć można od dochodu 760 zł w roku.


Podstawy prawne:

– ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 257, poz. 1725

– ustawa z 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. Nr 226, poz. 1478; ost.zm. Dz.U. Nr 257, poz. 1726

reklama

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama