reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2011 > Ulga internetowa na internet mobilny i korzystanie z sieci w kawiarenkach

Ulga internetowa na internet mobilny i korzystanie z sieci w kawiarenkach

Wydatki na internet mobilny i korzystanie z sieci w kawiarenkach internetowych można wliczyć do ulgi internetowej.

W rozliczeniu rocznym PIT za 2011 r. po raz pierwszy ulga na Internet obejmuje także korzystanie z urządzeń mobilnych, co oznacza, że odliczymy od dochodu Internet w laptopie czy w telefonie komórkowym. Wydatki na Internet odliczymy również korzystając z sieci w kawiarenkach internetowych. Zmiany te to wynik nowelizacji ustawy o PIT, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2011 r.

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, do ulgi internetowej uprawniały wydatki na Internet „w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika”. Przepisy nie zabraniały odliczenia wydatków na internet mobilny, ale odpowiednich regulacji brakowało w ustawie.

To nie koniec zmian – ulgi internetowej nie trzeba już dokumentować obligatoryjnie fakturą VAT. Urząd skarbowy uzna bowiem każdy dokument potwierdzający opłatę za używanie sieci (np. przelew bankowy, rachunek z kawiarenki internetowej itp.).

W praktyce operatorzy usług internetowych coraz częściej proponują klientom rezygnację z papierowych faktur VAT na rzecz faktur udostępnianych na stronie internetowej operatora tylko do wiadomości użytkowników bądź przesyłanych użytkownikom pocztą elektroniczną. Z tego m.in. względu ustawodawca zrezygnował z dokumentowania wydatków poniesionych na Internet fakturą VAT.

Wysokość wydatków z tego tytułu ustala się obecnie na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Zatem każdy dowód, z którego będzie wynikało, że podatnik uiścił opłatę za użytkowanie Internetu, będzie dowodem stanowiącym podstawę do dokonania odliczenia.

W zeznaniu rocznym PIT za rok 2011 potwierdzeniem wydatków na Internet będzie dokument zawierający:

- dane identyfikacyjne kupującego (odbiorcę usługi),

- dane identyfikacyjne sprzedającego (usługę),

- rodzaj usługi,

- kwotę zapłaty.

Dodatkowo, posiadanie faktury VAT nie będzie konieczne.

Ważne!
Niezmieniony został natomiast limit ulgi internetowej, z tytułu której odliczyć można od dochodu 760 zł w roku.


Podstawy prawne:

– ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 257, poz. 1725

– ustawa z 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. Nr 226, poz. 1478; ost.zm. Dz.U. Nr 257, poz. 1726

reklama

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
PODATKI 2020 - pakiet STANDARD238.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama