reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2011 > Jak złożyć deklarację przez Internet?

Jak złożyć deklarację przez Internet?

Do wysłania deklaracji przez Internet służą elektroniczne formularze, które można pobrać ze strony Ministerstwa Finansów. Deklaracje można składać również za pośrednictwem aplikacji instalowanej na komputerze. Złożenie deklaracji za 2011 r. drogą elektroniczną nie wymaga posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego.


W rozliczeniu za 2011 r. podatnicy mogą przesyłać drogą elektroniczną bez e-podpisu następujące zeznania podatkowe:

- zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2011: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39;

- zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok 2011 (PIT-28);

- deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego 2011 (PIT-16A);

- deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego 2011 (PIT-19A);

- wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16) składany w roku 2012 oraz jego korekta.

Drogą elektroniczną podatnik może złożyć również korektę zeznania podatkowego za lata wcześniejsze. Możliwe jest korekta deklaracji:

- PIT-36, PIT-36L, PIT-37,PIT-38, PIT-39 za 2010 r.;

- PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 za 2009 r.;

- PIT-37 za 2008 r.


Formularz zeznania PIT-36 oraz PIT-37 z podpisem elektronicznym nieweryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu mogą przesłać podatnicy opodatkowujący swoje dochody indywidualnie, łącznie z dochodami małżonka albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Przy czym, w przypadku składaniu przez małżonków wspólnych zeznań PIT, wniosek o wspólne opodatkowanie może być wyrażony przez jednego z małżonków. Wyrażenie wniosku przez jednego z małżonków traktuje się na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów.

Więcej na temat wspólnych rozliczeń w artykule: Jak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem

Żaden z przesyłanych drogą elektroniczną formularzy nie może być przesłany i podpisany przez pełnomocnika.


Podpis elektroniczny zapewniający autentyczność składanej deklaracji oparty jest na zestawie następujących cech informacyjnych podatnika:

- numer NIP,

- imię (pierwsze),

- nazwisko,

- numer PESEL (jeśli podatnik posiada ten numer),

- data urodzenia,

- kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym są składane deklaracje wartość "0" (zero), w przypadku gdy za rok o dwa lata wcześniejszy niż rok podatkowy, w którym są składane deklaracje nie zostało złożone żadne z zeznań lub rocznych obliczeń podatku.

reklama

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Górny

Radca prawny współpracujący z kancelarią prawną LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama