reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2011 > Ulga prorodzinna przy działalności opodatkowanej liniowo

Ulga prorodzinna przy działalności opodatkowanej liniowo

W 2011 r. podatnik wykonywał działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Ponadto uzyskał dochody z umowy o pracę. Od kilku lat wychowuje małoletnie dziecko. Czy może skorzystać z ulgi na wychowanie dziecka?

Rada

Tak. Podatnik może odliczyć ulgę na dziecko w zeznaniu składanym za 2011 r. Odliczenia tej ulgi dokonał w zeznaniu PIT-37, w którym rozliczyć powinien dochód ze stosunku pracy.

Uzasadnienie

W przedstawionych okolicznościach podatnik za 2011 r. miał obowiązek złożyć dwa zeznania podatkowe:

- zeznanie podatkowe PIT-36L - w którym rozliczył dochód (stratę) z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym,

- zeznanie podatkowe PIT-37 - w którym rozliczył dochód z umowy o pracę.

Ulgę z tytułu wychowania dziecka podatnik ma prawo odliczyć od podatku dochodowego obliczonego według skali podatkowej. Podatek liniowy nie jest podatkiem obliczanym według skali podatkowej.

Oznacza to, że podatnik nie może odliczyć ulgi na dziecko w zeznaniu rocznym PIT-36L. Opodatkowany według skali podatkowej był natomiast dochód z umowy o pracę. Dochód ten podlegał rozliczeniu w zeznaniu PIT-37. Tym samym podatnik może odliczyć ulgę na dziecko od podatku rozliczanego w zeznaniu PIT-37.

Sam fakt uzyskania przez podatnika dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanego podatkiem liniowym nie stanowił przeszkody w skorzystaniu z ulgi prorodzinnej.


Podstawa prawna:

- ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

reklama

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama