reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2011 > Jak skorzystać z ulgi prorodzinnej w przypadku maturzysty

Jak skorzystać z ulgi prorodzinnej w przypadku maturzysty

W przypadku maturzysty, który nie kontynuuje nauki - ulga rodzinna przysługuje także za miesiące wakacyjne.

Problem

Moje pełnoletnie dziecko w kwietniu 2011 r. otrzymało świadectwo ukończenia liceum. W maju i czerwcu zdawało egzamin maturalny. W lipcu otrzymało wyniki tego egzaminu. Dziecko nie podjęło nauki w szkole wyższej. Za ile miesięcy 2011 r. przysługuje mi jako rodzicowi ulga z tytułu wychowania dziecka?

Rada

W przedstawionym przypadku ulga przysługuje za 8 miesięcy 2011 r. (tj. za okres od 1 stycznia do 31 sierpnia tego roku).

Uzasadnienie

Ulga prorodzinna obliczana jest miesięcznie, za każdy miesiąc, w którym podatnik wykonywał władzę rodzicielską albo sprawował opiekę. Odliczenie nie przysługuje, poczynając od miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko:

- na podstawie orzeczenia sądu zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych,

- wstąpiło w związek małżeński.

Przepisy te odpowiednio stosuje się do rodziców utrzymujących dzieci pełnoletnie, uczące się w szkołach do ukończenia przez nie 25. roku życia, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o PIT, z wyjątkiem renty rodzinnej.

Termin „odpowiednie stosowanie” daje sporą dowolność w interpretacji tych przepisów. Jednak bezpiecznym rozwiązaniem jest przyjęcie, że w przedstawionym przypadku ulga przysługuje za 8 miesięcy 2011 r. (tj. za okres od 1 stycznia do 31 sierpnia tego roku). Rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku, a kończy z dniem 31 sierpnia następnego roku. W przedstawionym przypadku rok szkolny dziecka skończył się 31 sierpnia 2011 r. W takim razie dziecko należy uznać za uczące się w okresie styczeń – sierpień 2011 r., mimo że faktycznie w okresie lipiec – sierpień są już wakacje.

Takie rozwiązanie jest również zgodne ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów. Ministerstwo potwierdza w nim, że w przypadku maturzysty, który nie kontynuuje nauki - ulga rodzinna przysługuje także za miesiące wakacyjne. Podatnik, który inaczej zastosował ulgę w złożonym zeznaniu rocznym za 2011 r., może złożyć korektę tego zeznania rocznego.

Ważne!
Ulga prorodzinna przysługuje za każdy miesiąc sprawowania opieki nad dzieckiem. Za każdy taki miesiąc podatnik może odliczyć 1/6 kwoty zmniejszającej podatek w pierwszym przedziale skali podatkowej – 92,67 zł, czyli 1112,04 za cały rok.

Ministerstwa Finansów w sprawie stosowania ulgi prorodzinnej na dzieci uczące się lub studiujące do ukończenia 25. roku życia wyjaśnia, że:

reklama

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Talento

Firma konsultingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama