reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2011 > Dochody zagraniczne polskich rezydentów

Dochody zagraniczne polskich rezydentów

Osoby mające miejsce zamieszkania na terenie Polski podlegają opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródła przychodu (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Od 1 stycznia 2007 r. na użytek u.p.d.o.f. wprowadzono definicję miejsca zamieszkania. Zgodnie z nią, za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce uważa się osobę fizyczną, która:

● posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

● przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Osoby fizyczne, jeżeli nie mają miejsca zamieszkania na terenie Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski (ograniczony obowiązek podatkowy).

Jeżeli już ustalimy, jaki obowiązek podatkowy nas dotyczy, to w przypadku dochodów zagranicznych kolejnym krokiem jest analiza umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta z państwem, w którym uzyskaliśmy dochody. Umowy stanowią przepisy szczególne, które w różny sposób regulują opodatkowanie uzyskanych dochodów. Dopiero w następnej kolejności ustalamy zasady opodatkowania na podstawie u.p.d.o.f. Ustawa przewiduje dwie metody opodatkowania dochodów osiągniętych za granicą:

● metoda wyłączenia z progresją – w Polsce zwalnia się z opodatkowania dochód osiągnięty w drugim państwie, jednak dla ustalenia podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce stosuje się stopę podatku obliczoną dla całego dochodu, tj. łącznie z dochodem osiągniętym w drugim państwie. Tę metodę stosuje się w przypadku dochodów zwolnionych na podstawie stosownej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania,

● metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą – w Polsce podatek zapłacony za granicą podlega odliczeniu od podatku obliczonego od łącznych dochodów uzyskanych w roku podatkowym, tj. dochodów w Polsce i zagranicą. Metodę tę stosujemy do dochodów, co do których umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie nakazuje stosować metody wyłączenia z progresji, oraz do dochodów podatników, którzy mając miejsce zamieszkania w Polsce uzyskują dochody wyłącznie poza Polską, a dochody te nie są zwolnione na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub Polska z danym krajem nie zawarła stosownej umowy.

Jedną z kluczowych kwestii w tym zakresie stało się ustalenie miejsca opodatkowania dochodów Polaków uzyskanych w Wielkiej Brytanii. Do końca 2006 r. umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta z Wielką Brytanią dopuszczała możliwość opodatkowania dochodów Polaków uzyskanych z pracy najemnej w Wielkiej Brytanii również w Polsce. Oznaczało to konieczność zapłacenia dodatkowego (w praktyce często wysokiego) podatku w Polsce. Od 1 stycznia 2007 r. stan ten uległ zmianie w związku z wejściem w życie nowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z Wielką Brytanią. Pozostała jeszcze kwestia dochodów z lat wcześniejszych. Dla ich zwolnienia od podatku niezbędna stała się ustawa abolicyjna z 25 lipca 2008 r. (Dz.U. nr 143, poz. 894).

reklama

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama