| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2011 > Opodatkowanie ryczałtem tylko do 200 zł w miesiącu

Opodatkowanie ryczałtem tylko do 200 zł w miesiącu

Jednostka w okresie wakacyjnym zawarła umowy zlecenia z osobami niebędącymi pracownikami (m.in. z sędziami sportowymi). Kwoty te często nie przekraczały jednorazowo 200 zł. Czy w sytuacji gdy takich umów z jedną osobą w ciągu miesiąca było kilka (np. dwie, na kwotę 190 zł każda), można zastosować opodatkowanie ryczałtowe 18%? W jakiej deklaracji należy wówczas wykazać ten podatek?

Gdyby natomiast suma należności wypłaconych zleceniobiorcy nie przekroczyła kwoty 200 zł w ciągu miesiąca, to zapłacenie ryczałtu przez płatnika oznaczałoby zakończenie rozliczenia tej kwoty. Dochodów z tzw. małych zleceń nie łączy się bowiem z dochodami podatnika opodatkowanymi na zasadach ogólnych, w związku z czym nie należy ich wykazywać w rozliczeniu rocznym podatnika (art. 30 ust. 8 updof).

Jednostka, jako płatnik, ma obowiązek pobrać kwoty zryczałtowanego podatku od wypłaconych należności oraz wpłacić je na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby płatnika do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek (art. 42 ust. 1 w zw. z art. 41 ust. 4 updof). Jednostka dokonuje tych wpłat bez składania deklaracji, natomiast w terminie do końca stycznia następnego roku ma obowiązek złożyć zbiorczą deklarację PIT-8AR (art. 42 ust. 1a updof).

Zleceniobiorcę można opodatkować 18% zryczałtowanym podatkiem dochodowym w sytuacji, gdy:

● suma należności określona w umowie lub umowach z tego samego tytułu nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika kwoty 200 zł oraz

● umowa lub umowy zawarte są z osobą niebędącą pracownikiem płatnika.

PODSTAWA PRAWNA

● Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr , poz. 307; z późn. zm.)

Narzędzia księgowego

POLECANE

PODATKI 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »