reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2011 > Rozliczenie działalności gospodarczej według skali podatkowej

Rozliczenie działalności gospodarczej według skali podatkowej


Podstawową formą opodatkowania są tzw. zasady ogólne, czyli opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej według skali podatkowej. Przy opodatkowaniu według skali podatnik składa zeznanie roczne na formularzu PIT-36.

Zobacz poradnik: Jak rozliczyć się w PIT-36 i PIT-36L

PIT-36
W praktyce formularz ten jest przeznaczony dla tych podatników, którzy choćby z jednego źródła osiągną przychód, którego nie rozlicza płatnik. Takim źródłem jest pozarolnicza działalność gospodarcza, ale przykładowo również umowa najmu, dzierżawy. Formularz ten złożą również osoby uzyskujące przychody z zagranicy.

Przykład

Podatnik w 2011 r. osiąga przychody z umowy o pracę oraz z umowy najmu mieszkania. W takim przypadku osiągnięte przychody rozliczy na formularzu PIT-36.

Formularz ten przeznaczony jest zarówno dla podatników opodatkowanych indywidualnie, jak i łącznie z małżonkiem albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Przy wspólnym rozliczeniu małżonków wystarczy, że tylko jedno z małżonków osiąga przychody zobowiązujące do wypełnienia formularza PIT-36, aby zeznanie składać na tym formularzu.

Przykład

Beata Stefańska prowadzi działalność gospodarczą, a jej mąż uzyskuje przychody z umowy o pracę oraz z umowy o dzieło rozliczanej przez płatnika. Dokonując wspólnego rozliczenia za 2011 r., małżonkowie złożą formularz PIT-36.

Na tym formularzu rozliczą się rodzice, którzy mają obowiązek doliczyć do swoich przychodów dochody swoich małoletnich dzieci.

Przykład

Podatnik osiąga przychody z umowy o pracę. Jego małoletnie dziecko osiągnęło przychody, które należy doliczyć do dochodów rodzica. W takim przypadku rodzic nie złoży zeznania PIT-37, lecz zeznanie PIT-36.

Za 2011 r. składamy PIT-36 według wzoru nr 14.

Załącznikami do tego formularza mogą być PIT/B, PIT/D, PIT/O, PIT/2K, PIT/M, PIT/Z, SSE-R, PIT/ZG, NIP-1 lub NIP-3, sprawozdanie finansowe, sprawozdanie o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej, certyfikat rezydencji.
Dane niezbędne do wypełnienia zeznania w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej pochodzą z ewidencji podatkowej prowadzonej przez podatnika. Przedsiębiorca opodatkowany według skali podatkowej (ale też podatkiem liniowym) może prowadzić dwie formy ewidencji podatkowej:
- podatkową księgę przychodów i rozchodów albo
- księgi rachunkowe.
Przedmiotem opodatkowania przy zasadach ogólnych (również w podatku linowym) jest dochód, czyli przychód minus poniesione koszty uzyskania tego przychodu. U wspólników spółek przychody, koszty i odliczenia ustala się proporcjonalnie do udziałów w spółce. Ważne jest, że przy prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów dochód do zeznania rocznego ustala się tzw. różnicą remanentów. W praktyce oznacza to, że wartość remanentu początkowego powiększa wartość kosztów uzyskania przychodów, a wartość remanentu końcowego pomniejsza wartość tych kosztów. Biorąc pod uwagę przepisy rozporządzenia w sprawie prowadzenia księgi, dochód na podstawie księgi ustalamy w sposób następujący:
1) bierzemy przychód z kolumny 9 księgi przychodów i rozchodów,
2) obliczamy koszty:
– do wartości remanentu początkowego dodajemy wydatki na zakup towarów handlowych i materiałów (kolumna 10),
– dodajemy koszty uboczne (kolumna 11),
– odejmujemy wartość remanentu końcowego.
Do tak ustalonych kosztów dodajemy wartość sumy pozostałych wydatków.
Po dokonaniu tych operacji otrzymamy koszt uzyskania przychodów.
Aby ustalić dochód (stratę), od przychodu odejmiemy ustalone z uwzględnieniem różnicy remanentów koszty uzyskania przychodu.

reklama

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama