reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Archiwum z 2011

Dochody dziecka mogą pozbawić rodziców prawa do ulgi prorodzinnej

Aktualizacja: 14.12.2012

Dochód dziecka uzyskany z wakacyjnej pracy może pozbawić rodziców prawa do ulgi prorodzinnej. Utrata prawa do ulgi następuje, gdy dziecko zarobi ponad 3089 zł. »

556 zł – tyle zyskasz rozliczając się wspólnie z niepracującym małżonkiem

Aktualizacja: 14.12.2012

Wspólne rozliczenie z małżonkiem to nie tylko wygoda ale też korzyść finansowa. Nie wyklucza go brak dochodów jednego z małżonków. Gdy drugi małżonek uzyskuje wysokie dochody, przekraczające I próg podatkowy, korzyść ze wspólnego rozliczenia będzie tym większa, im wyższe dochody. Ale rozliczając się w ten sposób zyskają też małżeństwa, w których uzyskany dochód małżonka jest niższy. Dla nich oznacza to 556 zł, które zostają im w kieszeni. »

Szybszy PIT, szybszy zwrot

Aktualizacja: 14.12.2012

Gdy z rocznego rozliczenia podatku wynika kwota do zwrotu, warto wcześniej złożyć zeznanie podatkowe. Dzięki temu pieniądze szybciej wrócą na nasze konto. Fiskus ma bowiem 3 miesiące na przekazanie nadpłaty, a termin ten liczony jest od dnia złożenia zeznania. »

Wykaz OPP uprawnionych do otrzymania 1% za 2011 r.

Aktualizacja: 14.12.2012

W związku z licznymi pytaniami kierowanymi do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej odnośnie do opublikowanego wykazu organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 r. Departament Pożytku Publicznego – na portalu www.pozytek.gov.pl przedstawia podstawowe informacje dotyczące tego wykazu. »

Czy opiekun prawny może skorzystać z ulgi na dziecko

Aktualizacja: 14.12.2012

Sąd rodzinny ustanowił mnie od 1 kwietnia 2011 r. opiekunem prawnym mojej siostrzenicy. Rodzice dziecka nie żyją od 2010 r. Sama nie posiadam swoich dzieci. Czy mogę w rozliczeniu za 2011 r. skorzystać z ulgi na dziecko? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości ulga ta mi przysługuje? »

Czy małżonkowie mogą skorzystać z ulgi meldunkowej, gdy w zbywanym mieszkaniu był zameldowany tylko jeden z nich

Aktualizacja: 14.12.2012

Razem z żoną nabyłem w 2008 r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Żona od początku była tam zameldowana na pobyt stały. Ja nie byłem w tym mieszkaniu w ogóle zameldowany, ponieważ jestem zameldowany w innym miejscu. Czy możemy oboje skorzystać z ulgi meldunkowej? Oboje osiągamy dochody ze stosunku pracy. »

Czy można skorzystać z ulgi na Internet, jeżeli korzystało się z niego przez telefon komórkowy

Aktualizacja: 14.12.2012

W 2011 r. korzystałem z Internetu w komórce. Czy mogę skorzystać z ulgi na Internet w rozliczeniu za 2011 r. »

Czy samotny rodzic rozliczający się wspólnie z dzieckiem może skorzystać z ulgi na dziecko

Aktualizacja: 14.12.2012

Wychowuję sama (jestem panną) 10-letnią córkę. Ojciec dziecka jest nieznany. Za 2011 r. chciałabym się rozliczyć wspólnie z córką. Czy mogę skorzystać z ulgi na dziecko? »

Czy aby skorzystać z ulgi na Internet w rozliczeniu za 2011 r., trzeba mieć fakturę

Aktualizacja: 14.12.2012

Chciałbym w rozliczeniu za 2011 r. skorzystać z ulgi na Internet. Wpłat dokonywałem co miesiąc na rachunek bankowy dostawcy Internetu. Czy tak jak w poprzednich latach muszę posiadać faktury za tę usługę? »

Elektroniczne PIT-y za 2011 r. – łatwiej składać zeznania

Aktualizacja: 14.12.2012

Złożenie deklaracji podatkowych e-PIT za rok 2011 będzie prostsze i szybsze. Podatnicy będą mogli wypełnić e-PIT w programie komputerowym, a następnie za pośrednictwem Internetu wysłać go bezpośrednio do właściwego urzędu skarbowego. »

Strat z inwestycji w fundusze nie można odliczyć

Aktualizacja: 14.12.2012

Strata powstała z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym nie daje prawa do odliczenia jej od dochodów m.in. z tytułu umorzenia innych jednostek uczestnictwa lub uzyskanych ze zbycia papierów wartościowych. »

Korekta informacji PIT-11

Aktualizacja: 04.01.2013

PIT-11, jak każda deklaracja podatkowa, podlega korekcie w razie konieczności poprawienia zawartych w niej błędów. »

Darowizny na działalność charytatywną Kościoła

Aktualizacja: 14.12.2012

W przypadku darowizn na rzecz Kościoła należy zauważyć, że art. 55 ust. 7 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą podlegają u darczyńców wyłączeniu z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym bez żadnego limitu (analogiczne przepisy znajdują się w ustawach regulujących stosunek naszego państwa do kościołów innych wyznań). »

Zasady przekazywania 1 proc. podatku

Aktualizacja: 14.12.2012

Wszystkich podatników PIT obowiązują te same zasady dotyczące możliwości przekazania 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. »

Wydatków na operację nie można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Aktualizacja: 14.12.2012

Operacja oczu nie jest zabiegiem rehabilitacyjnym, ale wyłącznie zabiegiem o charakterze medycznym. Podatnik nie może odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych na taką operację. »

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama