| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Archiwum z 2011

Jakie zaliczki wykazać w zeznaniu rocznym

Aktualizacja: 14.12.2012

W 2011 r. miałem przejściowe kłopoty finansowe. Zaliczki za niektóre miesiące wpłacałem po terminie, razem z odsetkami za zwłokę. Czy w części D kol. f zeznania PIT-36 powinienem wykazać zaliczki należne czy wpłacone? Czy w części N zeznania PIT-36 (zaliczki przedsiębiorcy z podziałem na poszczególne miesiące) powinienem wykazać za dany miesiąc zaliczki: • należne za dany miesiąc, • wpłacone w danym miesiącu? »

Korekta informacji PIT-11

Aktualizacja: 04.01.2013

PIT-11, jak każda deklaracja podatkowa, podlega korekcie w razie konieczności poprawienia zawartych w niej błędów. »

Opodatkowanie ryczałtem tylko do 200 zł w miesiącu

Aktualizacja: 14.12.2012

Jednostka w okresie wakacyjnym zawarła umowy zlecenia z osobami niebędącymi pracownikami (m.in. z sędziami sportowymi). Kwoty te często nie przekraczały jednorazowo 200 zł. Czy w sytuacji gdy takich umów z jedną osobą w ciągu miesiąca było kilka (np. dwie, na kwotę 190 zł każda), można zastosować opodatkowanie ryczałtowe 18%? W jakiej deklaracji należy wówczas wykazać ten podatek? »

Preferencje podatkowe dla samotnie wychowujących dzieci

Aktualizacja: 14.12.2012

Samotne wychowanie dziecka nie musi trwać przez cały rok podatkowy, aby podatnik mógł skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów, wspólnie z dzieckiem - wyjaśniło Ministerstwo Finansów. »

556 zł – tyle zyskasz rozliczając się wspólnie z niepracującym małżonkiem

Aktualizacja: 14.12.2012

Wspólne rozliczenie z małżonkiem to nie tylko wygoda ale też korzyść finansowa. Nie wyklucza go brak dochodów jednego z małżonków. Gdy drugi małżonek uzyskuje wysokie dochody, przekraczające I próg podatkowy, korzyść ze wspólnego rozliczenia będzie tym większa, im wyższe dochody. Ale rozliczając się w ten sposób zyskają też małżeństwa, w których uzyskany dochód małżonka jest niższy. Dla nich oznacza to 556 zł, które zostają im w kieszeni. »

Rozliczenie działalności gospodarczej według skali podatkowej

Aktualizacja: 14.12.2012

Podstawową formą opodatkowania są tzw. zasady ogólne, czyli opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej według skali podatkowej. Przy opodatkowaniu według skali podatnik składa zeznanie roczne na formularzu PIT-36. »

Szybszy PIT, szybszy zwrot

Aktualizacja: 14.12.2012

Gdy z rocznego rozliczenia podatku wynika kwota do zwrotu, warto wcześniej złożyć zeznanie podatkowe. Dzięki temu pieniądze szybciej wrócą na nasze konto. Fiskus ma bowiem 3 miesiące na przekazanie nadpłaty, a termin ten liczony jest od dnia złożenia zeznania. »

Elektroniczne PIT-y za 2011 r. – łatwiej składać zeznania

Aktualizacja: 14.12.2012

Złożenie deklaracji podatkowych e-PIT za rok 2011 będzie prostsze i szybsze. Podatnicy będą mogli wypełnić e-PIT w programie komputerowym, a następnie za pośrednictwem Internetu wysłać go bezpośrednio do właściwego urzędu skarbowego. »

Dochody zagraniczne polskich rezydentów

Aktualizacja: 14.12.2012

Osoby mające miejsce zamieszkania na terenie Polski podlegają opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródła przychodu (nieograniczony obowiązek podatkowy). »

Jak złożyć deklarację przez Internet?

Aktualizacja: 14.12.2012

Do wysłania deklaracji przez Internet służą elektroniczne formularze, które można pobrać ze strony Ministerstwa Finansów. Deklaracje można składać również za pośrednictwem aplikacji instalowanej na komputerze. Złożenie deklaracji za 2011 r. drogą elektroniczną nie wymaga posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego. »

Wspólne rozliczenie z dzieckiem samotnych rodziców

Aktualizacja: 14.12.2012

Samotne matki lub ojcowie mogą rozliczyć się z podatku dochodowego PIT razem z dzieckiem - także wtedy, gdy urodziło się ono w trakcie roku - przypomina ekspert w spółce doradczej KPMG Andrzej Marczak. »

W jakim terminie przekazać PIT-11 i PIT-4R w razie likwidacji działalności

Aktualizacja: 14.12.2012

Od 1 lutego do 30 kwietnia 2011 r. zatrudnialiśmy zleceniobiorcę, a od 4 maja do 31 lipca 2011 r. ta sama osoba świadczyła u nas pracę na podstawie umowy o pracę. Czy mamy obowiązek wystawić pracownikowi, a wcześniej zleceniobiorcy, w ciągu roku jeden PIT-11 obejmujący przychody zarówno ze zlecenia, jak i z umowy o pracę? Czy powinniśmy jednak odrębnie rozliczyć jego przychody i wystawić dwie informacje PIT-11? Ponadto z końcem sierpnia zakład zostanie zlikwidowany. W jakim terminie powinniśmy wystawić PIT-11 i PIT-4R? »

Czy małżonkowie mogą skorzystać z ulgi meldunkowej, gdy w zbywanym mieszkaniu był zameldowany tylko jeden z nich

Aktualizacja: 14.12.2012

Razem z żoną nabyłem w 2008 r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Żona od początku była tam zameldowana na pobyt stały. Ja nie byłem w tym mieszkaniu w ogóle zameldowany, ponieważ jestem zameldowany w innym miejscu. Czy możemy oboje skorzystać z ulgi meldunkowej? Oboje osiągamy dochody ze stosunku pracy. »

Korekta PIT przez internet

Aktualizacja: 14.12.2012

Podatnik, który popełnił błąd w deklaracji podatkowej może złożyć korektę. Można to zrobić także przez internet, za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. »

Strat z inwestycji w fundusze nie można odliczyć

Aktualizacja: 14.12.2012

Strata powstała z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym nie daje prawa do odliczenia jej od dochodów m.in. z tytułu umorzenia innych jednostek uczestnictwa lub uzyskanych ze zbycia papierów wartościowych. »

POLECANE

PODATKI 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »