reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2010 > Podatnicy chcący przekazać 1 proc. podatku muszą jednak złożyć PIT samodzielnie

Podatnicy chcący przekazać 1 proc. podatku muszą jednak złożyć PIT samodzielnie

Ministerstwo Finansów oraz organy podatkowe są zdania, że podatnicy, których rozlicza pracodawca, mogą przekazać organizacjom 1 proc. swojego podatku tylko pod warunkiem, że – dodatkowo – sami złożą zeznanie roczne. Powodem takiego stanu rzeczy jest brak w formularzach PIT-12 oraz PIT-40 odpowiednich rubryk, w których należałoby wpisać dane organizacji, której podatnik chce przekazać 1 proc. podatku. Stanowisko to wywołało uzasadnione obawy w środowisku organizacji pozarządowych.

Sprawa ta była przedmiotem rozstrzygnięcia WSA, który w wyroku z 22 października 2010 r. (sygn. akt III SA/Wa 1902/10) orzekł, że brak rubryki w formularzu podatkowym nie może być przyczyną odmowy przez pracodawcę przekazania środków z 1% na rzecz wybranej przez podatnika organizacji pożytku publicznego. Według sądu podatnik, którego rozlicza pracodawca, może przekazać 1% podatku na rzecz OPP – powinien jednak złożyć odpowiedni wniosek (podanie) w swoim zakładzie pracy (razem z formularzem PIT-12) lub bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Nie musi natomiast samodzielnie składać zeznania podatkowego.

Eksperci zgadzają się z tezą wyroku, nie ma jednak zgodności, czy można ją zastosować w obecnie obowiązującym stanie prawnym (sprawa rozstrzygana przez WSA dotyczyła stanu prawnego z 2008 r.). Obecne brzmienie przepisów zakłada, że wnioskiem o przekazanie 1% podatku organizacji pożytku publicznego jest wskazanie w zeznaniu podatkowym albo jego korekcie m.in. numeru KRS organizacji.

W związku z wątpliwościami i nadziejami powstałymi po wydaniu wyroku, 7 grudnia 2010 r. do Ministra Finansów została wystosowana interpelacja poselska (nr 19600), w której zadano pytanie, czy Ministerstwo dostrzega problem nierówności podatkowej w kwestii przekazania 1% na rzecz OPP oraz jak odnosi się do wspomnianego wyroku WSA.

W odpowiedzi resort finansów wskazał, że nie jest władny do oceny i komentowania orzeczeń niezawisłych sądów, ale ustosunkował się do kwestii przekazywania odpisów 1% przez pracodawców rozliczających pracowników na formularzach PIT-40 – potwierdzając stanowisko prezentowane wcześniej zarówno przez samo Ministerstwo Finansów, jak i organy skarbowe.

INTERPRETACJE

(...) Mając powyższe na uwadze, uprzejmie informuję, że na gruncie prawa podatkowego nie występuje nierówność podatkowa, o której mowa w interpelacji. Wszystkich podatników podatku dochodowego od osób fizycznych obowiązują bowiem te same zasady odnośnie do możliwości dzielenia się 1% podatku od swoich dochodów z wybraną organizacją pożytku publicznego.

Należy jednak pamiętać, że decyzję o przekazaniu 1% podatku podejmuje sam podatnik. Jeżeli nie zechce udzielić finansowego wsparcia organizacji pożytku publicznego w postaci 1% podatku, to tego nie uczyni. Przyczyną takiego stanu rzeczy nie są jednak obowiązujące przepisy ustaw podatkowych w zakresie 1%, lecz świadomość podatników i ich stopień zaangażowania we wspieranie szlachetnych celów realizowanych przez organizacje pożytku publicznego. Nie mniejszą rolę odgrywa również budowanie zaufania pomiędzy organizacjami pożytku publicznego a ich podopiecznymi oraz podejmowanie działań w zakresie edukacji obywatelskiej, które promowałyby szerszą wizję dobra wspólnego oraz pożytku publicznego. Istotny jest zatem rzetelny przekaz o przysługujących prawach oraz o ciążących obowiązkach na wszystkich uczestnikach jednoprocentowego mechanizmu.

(...) Aby przekazać 1%, wystarczy bowiem na bazie otrzymanego rozliczenia (PIT-40A, PIT-40) złożyć zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym.

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów – z upoważnienia ministra – na interpelację nr 19600 w sprawie przekazania 1% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego z 15 grudnia 2010 r.

reklama

Autor:

Źródło:

Poradnik Organizacji Non Profit
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama