| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2010 > Ulga na Internet w rozliczeniu za 2010 i 2011 rok

Ulga na Internet w rozliczeniu za 2010 i 2011 rok

Od 1 stycznia 2011 r. ulga na Internet obejmuje także korzystanie z urządzeń mobilnych, co oznacza, że odliczymy od dochodu Internet w laptopie czy w telefonie komórkowym. Nie zmienił się natomiast limit odliczenia – wynosi on nadal 760 zł rocznie. Wydatki poniesione w 2010 r. rozliczamy jednak na „starych” zasadach.

Z przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof) wykreślono uregulowanie, zgodnie z którym odliczenie na Internet było możliwe tylko w razie korzystania z sieci w miejscu zamieszkania. Począwszy od wydatków poniesionych w 2011 r. ulga ta przysługuje nie tylko osobom korzystającym z Internetu w telefonie komórkowym lub laptopie, ale także klientom kawiarni internetowych. To nie koniec zmian – ulgi nie trzeba już dokumentować obligatoryjnie fakturą VAT. Urząd skarbowy uzna bowiem każdy dokument potwierdzający opłatę za używanie sieci (np. przelew bankowy, rachunek z kawiarenki internetowej itp.).

Bez faktur VAT

W praktyce operatorzy usług internetowych coraz częściej proponują klientom rezygnację z papierowych faktur VAT na rzecz faktur udostępnianych na stronie internetowej operatora tylko do wiadomości użytkowników bądź przesyłanych użytkownikom pocztą elektroniczną. Z tego względu ustawodawca w art. 26 ust. 7 pkt 4 updof zrezygnował z dokumentowania wydatków poniesionych na Internet fakturą VAT.

Wysokość wydatków z tego tytułu ustala się obecnie na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Zatem każdy dowód, z którego będzie wynikało, że podatnik uiścił opłatę za użytkowanie Internetu, będzie dowodem stanowiącym podstawę do dokonania odliczenia (w ramach obowiązującego limitu 760 zł na osobę w skali roku).

UWAGA!

Omawiane nowe uregulowania będą obowiązywały dopiero w momencie rozliczenia podatkowego za 2011 r. Wydatki na Internet poniesione w 2010 r. rozliczamy w zeznaniach podatkowych za ten rok na „starych” zasadach.

Jak rozliczyć wydatki za 2010 r.

Warunki skorzystania z ulgi

Warunkiem skorzystania z tzw. ulgi internetowej przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych jest:

● poniesienie przez podatnika w 2010 r. wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym jego miejscem zamieszkania oraz

● udokumentowanie tego wydatku fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, a co za tym idzie – posiadanie przez podatnika zapłaconej faktury z widniejącym na niej jego imieniem i nazwiskiem (jako nabywcy usługi).

Wydatki podlegające odliczeniu za 2010 r. nie mogą przekroczyć 760 zł (na osobę).

Stałe łącze

Przez pojęcie „wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet” należy rozumieć wydatki na nabycie usługi polegającej na zapewnieniu dostępu do takiej sieci. Ulgą w tym zakresie są zatem objęte opłaty abonamentowe. Przepis art. 26 ust. 1 pkt 6a updof w brzmieniu obowiązującym w 2010 r. stanowi o „wydatkach na użytkowanie sieci”. Należy zatem przyjąć, że w przypadku stałych łączy można odliczyć wydatki z tytułu abonamentu.

Autor:

Źródło:

Poradnik Organizacji Non Profit
Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

PODATKI 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »