reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2010 > Ulga na Internet w rozliczeniu za 2010 i 2011 rok

Ulga na Internet w rozliczeniu za 2010 i 2011 rok

Od 1 stycznia 2011 r. ulga na Internet obejmuje także korzystanie z urządzeń mobilnych, co oznacza, że odliczymy od dochodu Internet w laptopie czy w telefonie komórkowym. Nie zmienił się natomiast limit odliczenia – wynosi on nadal 760 zł rocznie. Wydatki poniesione w 2010 r. rozliczamy jednak na „starych” zasadach.

Z przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof) wykreślono uregulowanie, zgodnie z którym odliczenie na Internet było możliwe tylko w razie korzystania z sieci w miejscu zamieszkania. Począwszy od wydatków poniesionych w 2011 r. ulga ta przysługuje nie tylko osobom korzystającym z Internetu w telefonie komórkowym lub laptopie, ale także klientom kawiarni internetowych. To nie koniec zmian – ulgi nie trzeba już dokumentować obligatoryjnie fakturą VAT. Urząd skarbowy uzna bowiem każdy dokument potwierdzający opłatę za używanie sieci (np. przelew bankowy, rachunek z kawiarenki internetowej itp.).

Bez faktur VAT

W praktyce operatorzy usług internetowych coraz częściej proponują klientom rezygnację z papierowych faktur VAT na rzecz faktur udostępnianych na stronie internetowej operatora tylko do wiadomości użytkowników bądź przesyłanych użytkownikom pocztą elektroniczną. Z tego względu ustawodawca w art. 26 ust. 7 pkt 4 updof zrezygnował z dokumentowania wydatków poniesionych na Internet fakturą VAT.

Wysokość wydatków z tego tytułu ustala się obecnie na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Zatem każdy dowód, z którego będzie wynikało, że podatnik uiścił opłatę za użytkowanie Internetu, będzie dowodem stanowiącym podstawę do dokonania odliczenia (w ramach obowiązującego limitu 760 zł na osobę w skali roku).

UWAGA!

Omawiane nowe uregulowania będą obowiązywały dopiero w momencie rozliczenia podatkowego za 2011 r. Wydatki na Internet poniesione w 2010 r. rozliczamy w zeznaniach podatkowych za ten rok na „starych” zasadach.

Jak rozliczyć wydatki za 2010 r.

Warunki skorzystania z ulgi

Warunkiem skorzystania z tzw. ulgi internetowej przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych jest:

● poniesienie przez podatnika w 2010 r. wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym jego miejscem zamieszkania oraz

● udokumentowanie tego wydatku fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, a co za tym idzie – posiadanie przez podatnika zapłaconej faktury z widniejącym na niej jego imieniem i nazwiskiem (jako nabywcy usługi).

Wydatki podlegające odliczeniu za 2010 r. nie mogą przekroczyć 760 zł (na osobę).

Stałe łącze

Przez pojęcie „wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet” należy rozumieć wydatki na nabycie usługi polegającej na zapewnieniu dostępu do takiej sieci. Ulgą w tym zakresie są zatem objęte opłaty abonamentowe. Przepis art. 26 ust. 1 pkt 6a updof w brzmieniu obowiązującym w 2010 r. stanowi o „wydatkach na użytkowanie sieci”. Należy zatem przyjąć, że w przypadku stałych łączy można odliczyć wydatki z tytułu abonamentu.

reklama

Autor:

Źródło:

Poradnik Organizacji Non Profit
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama