reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2010 > Ulga na Internet w rozliczeniu za 2010 i 2011 rok

Ulga na Internet w rozliczeniu za 2010 i 2011 rok

Od 1 stycznia 2011 r. ulga na Internet obejmuje także korzystanie z urządzeń mobilnych, co oznacza, że odliczymy od dochodu Internet w laptopie czy w telefonie komórkowym. Nie zmienił się natomiast limit odliczenia – wynosi on nadal 760 zł rocznie. Wydatki poniesione w 2010 r. rozliczamy jednak na „starych” zasadach.

UWAGA!

Jeżeli fakt ponoszenia wydatków na Internet przez więcej niż jedną osobę jest udokumentowany fakturą wystawioną na imiona i nazwiska tych osób (w tym małżonków), to każdej z nich przysługuje możliwość skorzystania z ulgi w ramach odrębnego limitu odliczeń.

Dowód poniesienia wydatku

Oprócz faktury należy mieć dowód, że faktycznie wydatek poniesiono. Prawa do odliczenia nie daje bowiem faktura niezapłacona. Wydatki na Internet można odliczyć dopiero w roku, w którym zostały faktycznie poniesione, a nie w roku, w którym została wystawiona faktura.

Takim dowodem jest:

● bankowe potwierdzenie zapłaty (przelewu),

● oświadczenie na fakturze: „zapłacono gotówką”.

Ulga dla obojga małżonków

Z ulgi na Internet za 2010 r. w wysokości 760 zł na osobę może skorzystać zarówno mąż, jak i żona (razem mogą więc odliczyć 1520 zł). Jednak pod pewnym warunkiem. Gdy użytkownikiem Internetu są małżonkowie i obydwoje ponoszą wydatki z tego tytułu, to aby obydwoje (do wysokości 760 zł każdy) mogli skorzystać z odliczenia, na fakturze powinny widnieć zarówno dane osobowe męża, jak i żony. W przeciwnym wypadku z odliczenia – co do zasady – skorzysta tylko ten małżonek, którego imię i nazwisko wpisane jest na fakturze. Takie stanowisko wyraziło Ministerstwo Finansów we wciąż aktualnym piśmie z 25 stycznia 2005 r. (sygn. PB5/KD-0680-9-20/05).

Wbrew temu stanowisku przyjęta linia orzecznictwa jest bardziej liberalna. I tak, WSA w Łodzi (sygn. akt I SA/Łd 127/08) zezwolił na wspólne rozliczenie sieci na podstawie faktury wystawionej na jednego małżonka. Natomiast WSA w Rzeszowie (sygn. akt I SA/Rz 575/09) wskazał, że nie jest istotne, na którego z małżonków wystawiono fakturę – ważne jest natomiast, który z nich faktycznie te wydatki ponosi. Tym samym małżonek, który jest jedynym uzyskującym przychody w rodzinie, może skorzystać z ulgi, nawet jeśli faktura jest wystawiona na drugiego małżonka, z którym istnieje współwłasność majątkowa małżeńska (małżonek nieponoszący wydatków odliczenia nie wykazuje).

Z ORZECZNICTWA

[...] Skoro zostały spełnione przesłanki określone art. 26 ust. 1 pkt 6a i art. 26 ust. 7 pkt 1 updof, a oboje małżonkowie są podatnikami w oparciu o treść art. 6 ust. 1 i 2 updof, spełniają warunki do uzyskania odliczenia wydatku z tytułu użytkowania sieci internetowej. Nie ma zatem znaczenia, na którego z małżonków – podatników została wystawiona faktura odpowiadająca wymogom przepisów o podatku od towarów i usług, jeżeli we wspólnym miejscu ich zamieszkania użytkują sieć internetową i ponoszą z tego tytułu wydatki.

reklama

Autor:

Źródło:

Poradnik Organizacji Non Profit
INFORLEX Sprawozdawczość Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama