reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2010 > Ulga na Internet w rozliczeniu za 2010 i 2011 rok

Ulga na Internet w rozliczeniu za 2010 i 2011 rok

Od 1 stycznia 2011 r. ulga na Internet obejmuje także korzystanie z urządzeń mobilnych, co oznacza, że odliczymy od dochodu Internet w laptopie czy w telefonie komórkowym. Nie zmienił się natomiast limit odliczenia – wynosi on nadal 760 zł rocznie. Wydatki poniesione w 2010 r. rozliczamy jednak na „starych” zasadach.

UWAGA!

W pojęciu użytkowania sieci nie mieszczą się wydatki związane z usługą instalacji (założeniem, montażem, aktywacją czy remontem) sieci w mieszkaniu (budynku). Oznacza to, że ulga obejmuje tylko i wyłącznie „używanie” Internetu.

Modem

Odliczenie przysługuje także w przypadku poniesienia wydatków na łączenie się z Internetem przez modem telefoniczny. W takim przypadku ulga obejmuje wydatki na impulsy telefoniczne, które zostały naliczone przez operatora telekomunikacyjnego w związku z uzyskaniem połączenia z Internetem. To także są wydatki na użytkowanie sieci. Nie można natomiast odliczyć kosztów zakupu samego modemu.

Internet mobilny

Odliczeniu mogą podlegać także wydatki na użytkowanie sieci za pomocą urządzeń mobilnych (poprzez sieć GSM). W razie potrzeby będzie jednak trzeba udowodnić, że Internet mobilny w 2010 r. był użytkowany w domu (zdaje się to wykluczać równoczesne korzystanie z Internetu stacjonarnego w postaci stałego łącza lub modemu).

Miejsce zamieszkania

Ulgą są objęte tylko te wydatki, które związane są z użytkowaniem sieci w budynku (lokalu) stanowiącym miejsce zamieszkania podatnika. Ulga jest związana z wydatkami na użytkowanie sieci Internet w takim lokalu lub budynku, w którym podatnik przebywa z zamiarem stałego pobytu (nie musi być natomiast zameldowany w danym budynku lub lokalu).

UWAGA!

Ulgę na Internet podatnik odlicza tam, gdzie faktycznie przebywa na pobyt stały. Nie musi być to własne mieszkanie lub lokal (może być wynajmowane lub użytkowane).

Konieczna faktura VAT

Ulgą objęte są jedynie faktycznie poniesione wydatki z tytułu dostępu do Internetu (w kwotach brutto, uwzględniających podatek VAT). Można je odliczyć jedynie na podstawie faktur VAT, z których wynika wysokość poniesionych wydatków (np. od operatora komunikacji kablowej). Analogicznie – fakturami dokumentującymi wysokość wydatków są również faktury wystawiane przez operatorów telekomunikacyjnych (rachunki telefoniczne), na których określona jest liczba impulsów za dostęp modemowy do Internetu i ich cena.

INTERPRETACJE

Korzystanie z usługi „multipakiet (...)” stanowiącej zestaw oferowanych usług przekraczających zwykłe użytkowanie sieci internetowej, bez wyraźnego wyszczególnienia opłaty za bezpośredni dostęp do sieci, nie uprawnia do odliczenia od podatku wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet.

Pismo US Poznań-Nowe Miasto z 5 września 2007 r. (sygn. ZF/415-29/07).

reklama

Autor:

Źródło:

Poradnik Organizacji Non Profit
INFORLEX Sprawozdawczość Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PODATKI 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama