reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2010 > Oświadczenie PIT-12 pracownicy składają przed 10 stycznia 2011 r.

Oświadczenie PIT-12 pracownicy składają przed 10 stycznia 2011 r.

Pracownicy, którzy zamierzają skorzystać z możliwości rozliczenia podatku dochodowego przez pracodawcę za 2010 r. w zeznaniu PIT-40, muszą przed 10 stycznia 2011 r. złożyć oświadczenie na druku PIT-12.

Przypomnijmy, że pracodawcy będą mieli obowiązek rozliczyć pracownika za 2010 r., pod warunkiem że złoży on przed 10 stycznia 2011 r. (poniedziałek) druk PIT-12.

Jest to oświadczenie, z którego powinno wynikać, że pracownik:

1) poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskał dochodów z innych źródeł, przy czym ograniczenie to nie dotyczy dochodów:

● opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym (art. 30 i 30a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updof),

● z kapitałów pieniężnych (art. 30b updof),

● opodatkowanych podatkiem liniowym według stawki 19% (art. 30c updof),

● z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości (art. 30e updof);

2) nie korzysta z odliczeń – poza wymienionymi w art. 37 ust. 1a pkt 2–4 updof – chodzi tu o:

● potrącone w ciągu roku składki na ubezpieczenia społeczne,

● zwrócone płatnikowi nienależnie pobrane świadczenia, które uprzednio zwiększyły dochód do opodatkowania, jeżeli nie zostały one potrącone od dochodu przy poborze zaliczek,

● kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej w roku podatkowym;

3) nie korzysta z możliwości opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 6 ust. 2 lub 4 updof – tj. łącznie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci,

4) nie ma obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych –z zastrzeżeniem art. 37 ust. 1a pkt 5 updof (chodzi tu o doliczenie zwrotu uprzednio zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne); sytuacja taka wystąpi np. w przypadku zwrotu kwot odliczonych uprzednio w ramach ulgi podatkowej (zwrot przez spółdzielnię mieszkaniową wkładu budowlanego, który został wcześniej odliczony od podatku).

UWAGA!

W związku z tym, że 10 stycznia 2011 r. przypada w poniedziałek, a PIT-12 należy złożyć przed tym dniem – najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby złożenie tego oświadczenia do piątku 7 stycznia włącznie.

Złożenie przez pracownika oświadczenia PIT-12 w terminie będzie oznaczało, że pracodawca ma obowiązek dokonać rocznego rozliczenia pracownika na druku PIT-40. Natomiast niezłożenie PIT-12 do 10 stycznia 2010 r. spowoduje, że pracodawca nie będzie miał takiego obowiązku. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie może w takim przypadku rozliczyć pracownika – z tym, że będzie to zależało wyłącznie od jego woli.

Podstawa prawna:

– ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. Nr 149, poz. 996

reklama

Autor:

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama