| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2010 > Wspólne rozliczenie małżonków przy ryczałcie z najmu mieszkania

Wspólne rozliczenie małżonków przy ryczałcie z najmu mieszkania

Czy możliwe jest wspólne rozliczenie małżonków za 2010 rok w przypadku, gdy żona uzyskuje przychody z najmu opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

W myśl art. 6 ust. 9 ww. ustawy zasada określona w ust. 8 nie dotyczy osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, niekorzystających jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej na zasadach określonych w art. 30c albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, albo w ustawie z 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym. Zgodnie z art. 6 ust. 10 ww. ustawy, sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym, określony w ust. 2 i 4, złożą po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że zainteresowany prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Natomiast żona wnioskodawcy pobiera emeryturę i jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej osiąga przychody z tytułu najmu mieszkania. Zainteresowany podkreśla, iż pomiędzy nimi istnieje wspólność majątkowa i pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Zatem zainteresowany spełnia warunki uprawniające do skorzystania z łącznego opodatkowania małżonków. Mając powyższe na uwadze, wskazać należy, że jeżeli wnioskodawca w 2010 roku będzie spełniał przesłanki określone w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to w zeznaniu rocznym za ten rok będzie mógł skorzystać z preferencyjnego rozliczenia przysługującego małżonkom. Fakt uzyskiwania przez żonę wnioskodawcy przychodów z najmu opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym nie wyklucza możliwości wspólnego rozliczenia dochodów małżonków. (...)

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

PODATKI 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »