reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2010 > Wspólne zeznanie małżonków przy zawieszonej karcie podatkowej jednego z nich

Wspólne zeznanie małżonków przy zawieszonej karcie podatkowej jednego z nich

W 2010 r. uzyskałem dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych. Moja żona pracowała wyłącznie na podstawie umowy o pracę. Ponadto żona ma zawieszoną działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej. Czy za 2010 r. możemy złożyć wspólne zeznanie podatkowe PIT-36?


Nie. Za 2010 r. nie mogą Państwo złożyć wspólnego zeznania PIT-36. Małżonka powinna złożyć samodzielnie zeznanie PIT-37, w którym rozliczy dochody z umowy o pracę. Pan powinien złożyć samodzielnie zeznanie PIT-36, w którym rozliczy dochody z działalności gospodarczej.

Wspólne rozliczenie podatkowe małżonków nie jest możliwe, jeżeli chociażby do jednego z nich mają zastosowanie przepisy ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (art. 6 ust. 8 updof). Przejściowe zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej przez żonę nie jest równoznaczne z likwidacją tej działalności. Nie zostało zlikwidowane źródło przychodów. Oznacza to, że żona podatnika ma nadal status przedsiębiorcy. W dalszym ciągu mają do niej zastosowanie przepisy ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Dlatego małżonkowie nie mogą złożyć wspólnego zeznania podatkowego PIT-36 za 2010 r. Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30 listopada 2009 r. (nr IPPB1/415-715/09-4/ES):

Jeżeli więc któryś z małżonków opodatkowany jest w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową, nie mogą oni rozliczać się wspólnie. Dla braku możliwości wspólnego opodatkowania nie jest konieczne osiąganie jakichkolwiek przychodów (...). Wystarczy, że małżonek wybrał tę formę opodatkowania. Sam fakt prowadzenia (bądź nie) działalności gospodarczej nie ma natomiast znaczenia dla możliwości wspólnego opodatkowania.

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama