reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2010 > Odliczenie 1% i darowizny dla organizacji pożytku publicznego

Odliczenie 1% i darowizny dla organizacji pożytku publicznego

Obecnie nie tylko w zeznaniu rocznym, ale także w jego korekcie podatnik może wskazać organizację pożytku publicznego, którą chce obdarować swoim 1% podatkiem. Warunkiem jest jednak, by korekta ta została złożona najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy po upływie terminu rozliczeń z urzędem skarbowym za dany rok. Jeżeli podatnik wyrazi na to zgodę, naczelnik urzędu skarbowego, wraz z kwotą 1% podatku, przekaże opp jego dane personalne oraz wysokość ofiarowanej kwoty. Te rozwiązania obowiązują przy rozliczeniu podatkowym za 2010 r.

Osoba fizyczna, która w 2010 r. wpłaci pieniądze na rzecz organizacji pożytku publicznego, będzie mogła w rozliczeniu rocznym z tytułu wpłaconej darowizny zarówno pomniejszyć swój dochód (o nie więcej niż 6%), jak i zmniejszyć swój podatek o 1% dokonanej wpłaty.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych umożliwia obniżenie obciążeń podatkowych o kwoty darowizn, przekazanych m.in. na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w krajach Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele (art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a updof).

Beneficjentami darowizn uprawniających do ulgi są m.in. niedziałające w celu osiągnięcia zysku osoby prawne lub utworzone na podstawie przepisów ustaw jednostki nieposiadające osobowości prawnej - w tym fundacje i stowarzyszenia. Dotyczy to także, wyjątkowo, państwowych fundacji prowadzących działalność statutową w zakresie nauki, a w szczególności - na rzecz nauki.

Nowe zwolnienie podatkowe


Począwszy od 1 stycznia 2009 r. wolne od podatku są nagrody za wybitne osiągnięcia z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz z tytułu działalności na rzecz praw człowieka - w części przekazanej jako darowizna przez podatników, którzy otrzymali te nagrody, na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
(art. 21 ust. 1 pkt 132 updof). Zwolnieniem objęte są nagrody przyznane przez krajowe i zagraniczne organy władzy i ich urzędy - w tym jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, oraz krajowe, zagraniczne i międzynarodowe organizacje (instytucje) i ich organy.

Warunkiem zastosowania tego zwolnienia jest:

• udokumentowanie dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanej instytucji, a w przypadku nagrody innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynikać będzie wartość przekazanej nagrody oraz oświadczeniem obdarowanej instytucji o jej przyjęciu;

• przekazanie nagrody najpóźniej do dnia upływu terminu do złożenia rocznego zeznania podatkowego, składanego za rok podatkowy, w którym podatnik otrzymał nagrodę.

Przekazanie 1% podatku na rzecz opp


Przy przekazaniu 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego podatnik w zeznaniu podatkowym podaje jedynie dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego (numer KRS organizacji), której konto chciałby zasilić (czynność ta traktowana jest na równi ze złożeniem stosownego wniosku przez podatnika). Przekazaniem zadeklarowanej kwoty zajmuje się natomiast naczelnik urzędu skarbowego. W nowo dodanym (od 1 grudnia 2008 r.) art. 45c updof powyższe zasady pozostają bez zmian.

reklama

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama