reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > PIT > Archiwum > Archiwum z 2010 > Odliczenie 1% i darowizny dla organizacji pożytku publicznego

Odliczenie 1% i darowizny dla organizacji pożytku publicznego

Obecnie nie tylko w zeznaniu rocznym, ale także w jego korekcie podatnik może wskazać organizację pożytku publicznego, którą chce obdarować swoim 1% podatkiem. Warunkiem jest jednak, by korekta ta została złożona najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy po upływie terminu rozliczeń z urzędem skarbowym za dany rok. Jeżeli podatnik wyrazi na to zgodę, naczelnik urzędu skarbowego, wraz z kwotą 1% podatku, przekaże opp jego dane personalne oraz wysokość ofiarowanej kwoty. Te rozwiązania obowiązują przy rozliczeniu podatkowym za 2010 r.

UWAGA!

Warunkiem przekazania przez organ podatkowy 1% podatku na rzecz opp jest zapłata przez podatnika w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz danej organizacji - nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

Można podać swoje dane


Naczelnik urzędu skarbowego przekaże kwoty 1% podatku (pomniejszone o koszty przelewu bankowego) na rachunek bankowy opp wskazany w wykazie prowadzonym w formie elektronicznej przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.

Kwotę tę naczelnik przekaże w trzecim lub w czwartym miesiącu od upływu terminu do złożenia zeznania podatkowego (art. 45c ust. 4 updof). Termin ten jest uwarunkowany możliwością składania przez podatników korekt zeznań podatkowych w okresie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

Wprowadzono nowe rozwiązanie pozwalające naczelnikowi urzędu skarbowego na przekazanie organizacji pożytku publicznego danych podatnika, który dokonał na jej rzecz darowizny w postaci 1% swojego podatku.

Jeżeli zatem podatnik w zeznaniu podatkowym (korekcie zeznania) wyrazi wolę poinformowania organizacji, że na jej rzecz przekazał 1% podatku, to naczelnik urzędu skarbowego prześle tej organizacji pisemne informacje o podatniku. Informacje te mogą dotyczyć wyłącznie imienia, nazwiska i adresu podatnika oraz wysokości przekazanej kwoty podatku (art. 45c ust. 5 updof w zw. z art. 299 Ordynacji podatkowej dotyczącym udostępniania przez organy podatkowe informacji zawartych w aktach podatkowych).

Analogiczne przepisy obowiązują w dodanym (z dniem 1 grudnia 2008 r.) art. 21b w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Przekazanie zbyt wysokiej kwoty


Może się zdarzyć, że podatnik w wyniku błędnego obliczenia podatku należnego zadeklaruje na rzecz opp kwotę wyższą od wynikającej z poprawnie obliczonego podatku należnego. W takiej sytuacji na konto opp wpłynie zawyżona kwota.

Otóż w przypadku gdy podatnik błędnie zawyży swój podatek (i tym samym zadeklaruje za wysoki 1% dla wybranej opp), a przy korekcie zeznania okaże się, że podatek należny jest mniejszy i organ podatkowy powinien podatnikowi zwrócić nadpłacone pieniądze - wówczas (jeżeli pieniądze zostały już przekazane organizacji) organ podatkowy odejmie różnicę między poprawnie obliczoną kwotą i tą zawyżoną z sumy, którą ma zwrócić podatnikowi (art. 77c § 1 Ordynacji podatkowej).

reklama

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl
Webinarium Nowe zasady VAT wykazywania faktur korygujących 2021149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama
reklama

PIT 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama